Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Aktualności

Warsztaty tworzenia kolorowych mydełek

Dobrze bawicie się na wakacjach? Zawsze można bawić się jeszcze lepiej!

Zapraszamy na warsztaty tworzenia kolorowych mydełek. Odbędą się one w naszej bibliotece 12 lipca o godzinie 16:00.

Zajęcia dedykowane są dzieciom w wieku 8-13 lat.
Z uwagi na charakter warsztatów, w warsztatach może wziąć udział maksymalnie 10 dzieci.

Obowiązują zapisy pod nr tel 71 318 16 02.


 

Złośliwości jej królewskiej mości – spektakl dla dzieci

Szybkie tempo życia oraz internetowy świat sprawiają, że coraz rzadziej ze sobą rozmawiamy i nie potrafimy bezinteresownie pomagać innym. Empatia i współczucie są nam coraz bardziej obce, przez co ulice stają się smutne, a place zabaw puste. Dobre wychowanie to styl życia. Pewnych zasad można uczyć się od najmłodszych lat. Przestrzeganie ich nie powinno być wówczas problemem czy przykrą powinnością.

Zapraszamy na spektakl dla dzieci w wykonaniu artystów z krakowskiego teatru MASKA. Odbędzie się on 7 lipca o godzinie 10:00. Widowisko przeznaczone jest dla przedszkolaków oraz uczniów klas 0-III szkoły podstawowej.


 

Bezpieczne wakacje – spotkanie z dziećmi

Wakacyjne słoneczko zagląda już do nas przez okna. Szykuje się czas pełen wyjazdów lub odpoczynku w domu. Macie już plany? Jednym z nich niech będą odwiedziny w naszej bibliotece.

Zapraszamy dzieci na spotkanie 5.07.2022 r. o godzinie 16:30, na którym opowiemy o bezpiecznym spędzaniu wakacji.

Wstęp wolny. Zabierzcie ze sobą tylko dobry humor!


 

Dzień Dziecka 2022 r.

Cieszymy się, że zostaliśmy zaproszenie do współpracy przez MGCK i możemy dołączyć do organizacji obchodów Dnia Dziecka.

Zachęcamy do uczestnictwa w warsztatach z pisarką Joanną Krzyżanek i zajrzenia na nasz kiermasz. Znajdziecie tam książki i rękodzieło wykonane przez nasze bibliotekarki.

Widzimy się 1.06.2022 r. w parku przy ul Witosa w godzinach 15:00-19:00.


 

Miesiąc bibliotek – anulowanie kar

Maj jest miesiącem bibliotek. Posiadasz w domu przetrzymane książki? Przynieś je do biblioteki teraz. Anulujemy wszystkie kary pod warunkiem zwrócenia przetrzymywanych pozycji do ostatniego dnia miesiąca włącznie.


 

Majówka z rodziną – pogadanka dla najmłodszych

Serdecznie zapraszamy najmłodszych czytelników naszej biblioteki na spotkanie „Majówka z rodziną”.

W programie pogadanka o Dniu Rodziny oraz czytanie tematycznych wierszy.

Zapraszamy 19.05.2022 r. na godzinę 16:30 do naszego kącika dziecięcego.


 

Tydzień Bibliotek 8-15.05.2022 r.

Minioną niedzielą rozpoczął się tegoroczny Tydzień Bibliotek.
Dziękujemy wszystkim za przesłane nam wczoraj życzenia z okazji Dnia Bibliotekarza.
To dzięki Wam nasza praca jest potrzebna. Biblioteki potrzebują nie tylko bibliotekarzy, ale także, a nawet przede wszystkim – czytelników.
Zapraszamy do odwiedzin. Każdy znajdzie w naszych zbiorach coś dla siebie.


 

Książki w języku ukraińskim

Mamy dobrą wiadomość dla przebywających w naszym kraju obywateli Ukrainy.
Udało nam się zakupić książki w ich ojczystym języku.
W zbiorach znajdują się między innymi – dwie powieści z serii Bridget Jones, dwie pozycje Ishiguro Kazuo oraz literatura dziecięca.


35-lecie Jelcza-Laskowic

Z okazji 35-lecia Jelcz-Laskowic, przygotowaliśmy nową wystawkę. Niektóre zebrane na niej prace dotyczą naszej miejscowości, inne natomiast zostały napisane przez naszych lokalnych twórców.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych zbiorem albo informacjami na temat regionu.


Podaruj książkę ukraińskim dzieciom

Informujemy o możliwości wsparcia akcji, prowadzonej przez Instytut Książki, która ma na celu sfinansowanie uzupełnienia księgozbiorów bibliotecznych o literaturę dziecięcą wydaną w języku ukraińskim.
Darowizny możecie wpłacać pod linkiem: https://zrzutka.pl/kug7mv


Cyberoszuści atakują – webinarium dla seniorów

Gorąco zachęcamy do zapisania się i uczestnictwa w bezpłatnym webinarium dla seniorów, dotyczącym bezpieczeństwa w Sieci.
Wydarzenie odbędzie się 28 kwietnia 2022 roku.

Rejestracja możliwa jest za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie organizatora:
https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/edukacja_cedur/seminaria?articleId=77681&p_id=18

Na załączonej grafice znajdziecie dokładny program szkolenia.


Marchewka czy czekolada? Dzień Zdrowia [spotkanie dla dzieci]

Zapraszamy dzieci na spotkanie w naszej bibliotece dotyczące nadchodzącego Dnia Zdrowia.

W programie pogadanka o zdrowym odżywianiu i czytanie tematycznych wierszy.

Kiedy? 21 kwietnia. Zaczynamy o godzinie 16:30.


 

[Warsztaty] Kurczak z jaja styropianowego

Wracamy ze stacjonarnymi warsztatami plastycznymi dla dzieci.
Naszą pierwszą propozycją będzie spotkanie, na którym będzie można nauczyć się przyozdabiać styropianowe jajo. Dekoracja w sam raz na zbliżające się święta i dla uczczenia wiosennej aury.

Zajęcia odbędą się 12 kwietnia 2022 r. o godzinie 16:00.

Warsztaty dedykowane są dzieciom w wieku 7-11 lat. Maksymalna ilość uczestników: 10.
Wymagane wcześniejsze zapisy telefoniczne. Udział dziecka należy zgłaszać pod nr. telefonu – 71 318 16 02.
Decyduje wyłącznie kolejność zgłoszeń. Nie ma możliwości zapisywania dzieci na listę rezerwową.

Informujemy, że impreza będzie fotografowana, a wizerunek uczestnika może zostać wykorzystany na stronie internetowej Biblioteki oraz mediach społecznościowych.


 

Zakochani w świecie – Indie

Stacjonarne wydarzenie w bibliotece? Tak! Nareszcie jest to możliwe.

Zapraszamy na spotkanie z podróżnikami – państwem Joanną Grzymkowską-Podolak i Jarkiem Podolakiem, którzy opowiedzą nam o swoich wyprawach do Indii.
Widzimy się 11 maja, w środę o godzinie 18:00.

Wydarzenie będzie fotografowane.


 

Maria Konopnicka patronką roku 2022 – wystawa

Jedną z literackich patronek 2022 roku jest Maria Konopnicka. W przedsionku biblioteki znajdziecie wystawkę dotyczącą jej twórczości, zatytułowaną: „A co wam śpiewać, laleczki?”.
Do wybrania tej nazwy zainspirował nas jeden z wierszy poetki. Znacie go, czytaliście? Jeśli jeszcze nie, to gorąco do takiego zapoznania zachęcamy.


 

Tydzień czytania e-książek 2022 z IBUKIEM Librą

W tym roku wydarzenie potrwa od 6 do 12 marca.

Nasza biblioteka udostępnia czytelnikom setki publikacji wydanych w formie elektronicznej, do których dostęp można uzyskać w dowolnym momencie poprzez platformę IBUK Libra

Tydzień czytania e-booków to świetny powód do sięgnięcia po te publikacje, zwłaszcza że w ramach wspomnianego wydarzenia w pakiecie znalazły się dodatkowe pozycje z kategorii: literatura kobieca, literatura popularnonaukowa, poradniki.

Tych, którzy jeszcze nie uzyskali dostępu do platformy IBUK Libra, zachęcamy do pobrania darmowego kodu. Możecie go uzyskać na miejscu w naszej bibliotece albo mailowo. Konieczne będzie podanie danych personalnych oraz okazanie karty bibliotecznej.


Zasugeruj zakup – uruchomienie formularza online

Od teraz pozycje, które chcielibyście zobaczyć w naszych zbiorach bibliotecznych, możecie zgłaszać poprzez formularz online. 

Prosimy o przemyślane rekomendacje i wcześniejsze sprawdzanie, czy upatrzonej książki nie ma już w naszym katalogu. Wszystkich próśb, niestety, nie uda nam się spełnić, ale Wasze propozycje będą brane pod uwagę przy zakupywaniu nowości.

Formularz jest skierowany do osób już zapisanych w naszej bazie i wymaga podania danych osobowych oraz numeru karty bibliotecznej.

 

 


Skrócone godziny pracy Biblioteki - 3.02.2022 r.

 

 


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 – 2021 r.

Miło nam poinformować, że nasza biblioteka otrzymała „dofinansowanie ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”. W ramach dotacji otrzymaliśmy 4250 zł. na zakup nowości do biblioteki.
Jednym z priorytetów Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0  jest poprawienie oferty bibliotek publicznych, czemu służyć ma dofinansowywanie zakupów nowości drukowanych i audiobooków oraz zdalnego dostępu do e-booków „także poza godzinami otwarcia placówek bibliotecznych, przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu”. W przypadku naszej Biblioteki jest to bezpłatny dostęp do zasobów IBUK LIBRA.
Koordynatorem przedsięwzięcia, którego celem jest dofinansowanie zakupu nowości dla polskich bibliotek publicznych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest Biblioteka Narodowa.


 

Jelczańskie Archiwum Cyfrowe

Cyfrowe Archiwum Jelcza-Laskowic to pierwsze przedsięwzięcie promujące dziedzictwo historyczne i kulturowe naszego terenu. Projekt tworzony jest przez Miejsko-Gminne Centrum Kultury, Miejską Bibliotekę Publiczną w Jelczu-Laskowicach we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice, Centrum Archiwistyki Społecznej, Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną w Oławie „Koronką” oraz Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Zwiadowców Historii.
Zapraszamy Państwa do współtworzenia z nami Cyfrowego Archiwum Jelcza-Laskowic pragniemy wspólnie odkrywać i zachowywać te elementy przeszłości, które ukształtowały Jelcz-Laskowice. Z małych lokalnych historii mieszkańców powstaje historia miasta i regionu. 
Jeżeli macie stare zdjęcia, albumy rodzinne, pudełka z fotografiami z uroczystości rodzinnych, spotkań, dajcie nam znać.
Jak udostępnić nam swoje zbiory?
Skontaktuj się z nami telefonicznie lub mailowo, umówimy się na spotkanie. Przynieś ze sobą fotografie. Zostaną one na miejscu zeskanowane, a następnie otrzymasz je z powrotem. Opowiedz swoją historię i swoje wspomnienia związane z każdym zdjęciem.
Jeżeli macie w swoich domach fotografie sprzed kilkunastu, kilkudziesięciu lat, skontaktujcie się z nami, chętnie spotkamy się, porozmawiamy, wybierzemy kilka do zeskanowania. 

Kontakt: 
• Miejsko-Gminne Centrum Kultury, ul. Oławska 46, pok. 21, 
od poniedziałku do piątku od 8 do 19.
biuro@mgck-jl.pl  
tel. 798 960 230 

• Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Bożka 11, 
od poniedziałku do piątku – od 8:00 do 18:00
mbp@jelcz-laskowice.pl 
tel. 71 318 16 02

Twórz z nami Jelczańskie Archiwum Cyfrowe!


Mała Książka – Wielki Człowiek

Drodzy Czytelnicy, po raz kolejny dołączyliśmy do ogólnopolskiej akcji „Mała Książka – Wielki Człowiek”.
Zapraszamy do programu dzieci z roczników 2015-2018. Każde z nich po zapisaniu otrzyma wyprawkę czytelniczą i specjalną kartę, na którą będzie można zbierać naklejki. Taki znaczek otrzyma za każdorazowe wypożyczenie przynajmniej jednej książki w naszej bibliotece. Po zapełnieniu karty (10 naklejek) dziecko otrzyma dodatkowo specjalny dyplom.
Organizatorem projektu jest Instytut Książki z siedzbą w Krakowie.
Celem jest popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci w wieku przedszkolnym, zamieszkałych na terenie Polski.


 

Spotkanie autorskie – Andrzej Konefał, Adrian Kwiatkowski [online]

Zapowiadaliśmy niespodziankę z udziałem lokalnych pisarzy – oto i ona: spotkanie autorskie online z panami Andrzejem Konefałem i Adrianem Kwiatkowskim.

Rozmowę przeprowadzoną w formie wywiadu opublikujemy 15 października tego roku o godzinie 19:00 na naszym kanale na YouTube. 
Zapraszamy! Jest na co czekać.

Zapowiedź #1

Zapowiedź #2


 

Zapowiedź

Przygotowujemy dla Was ciekawe wydarzenie online, związane z dwójką naszych lokalny ch twórców – Andrzejem Konefałem i Adrianem Kwiatkowskim.
Szczegóły wkrótce. Śledźcie informacje na naszych portalach społecznościowych i stronie internetowej.


 

Pierwszy Dzień Jesieni – gra interaktywna

Rozpoczęła się kalendarzowa jesień. Z tej okazji przygotowaliśmy grę interaktywną. 
Zabawa dedykowana jest uczniom szkoły podstawowej.

 

 


Tydzień Książek Zakazanych

Od 26 września do 2 października tego roku obchodzimy Tydzień Zakazanych Książek. Jest to wydarzenie wywodzące się ze Stanów Zjednoczonych. Powstało w 1982 r. na skutek wzrostu liczby podejmowanych prób cenzurowania książek oraz zakazywania ich udostępniania w szkołach i bibliotekach. Głównym celem święta jest promowanie wolności słowa i przeciwstawianie się ograniczaniu dostępu do informacji.

Zarówno w przeszłości jak i współcześnie podejmowane są różne próby blokowania i cenzurowania książek na podstawie sprzeciwu osoby lub grupy. Dlatego właśnie tak ważne jest zwracanie na to uwagi i przeciwstawianie się temu procederowi, tak by nie pozwolić nikomu wpływać na dostarczane nam treści.

W naszej bibliotece wystawę dotyczącą Tygodnia Książek Zakazanych można obejrzeć już teraz.


 

Wynki konkursu "Zabierz książkę na wakacje"

Konkurs "Zabierz książkę na wakacje" dobiegł końca! Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za zainteresowanie. Jednocześnie chcielibyśmy wyróżnić dwie osoby: Marynę Solomos i Martę Podgórną za nadesłane na Facebooku prace. 
Serdecznie zapraszamy po odbiór nagród – można się po nie zgłaszać od jutra. Gratujemy!


 

Konkurs – zabierz książkę na wakacje

Pewnie zauważyliście już, że rozpoczęło się zapowiedziane przez nas wydarzenie na Facebooku. 
Aby wziąć udział w naszym konkursie fotograficznym należy przesłać zdjęcie książki, znajdującej się w ciekawej wakacyjnej  aranżacji lub scenerii. 
Uwaga! Jeden uczestnik może zgłosić tylko jedno zdjęcie.
Do kompozycji obowiązkowo należy dołączyć pobrane w Bibliotece logo. Wymagane jest także wypełnienie formularza zgłoszeniowego. Zdjęcia należy umieszczać pod postem konkursowym w facebookowym wydarzeniu.
Termin nadsyłania zdjęć upływa 5.09.2021 r. Zwycięzca zostanie wybrany kolejnego dnia i otrzyma nagrodę-niespodziankę.
Pełna treść regulaminu dostępna jest w opisie wydarzenia na Facebooku.
Gotowi? Zapraszamy do udziału!


 

Zwolnienie z kar w maju

Drodzy Czytelnicy! Maj jest miesiącem bibliotek. Z tego powodu wciąż obowiązuje zwolnienie z płacenia kar za przetrzymanie książek. Warunkiem jest zwrócenie egzemplarzy do ostatniego dnia tego miesiąca. 
Uprzejmie informujemy, że przetrzymane książki i materiały audiowizualne oddane 1 czerwca i później będą już podlegać standardowym, wynikającym z regulaminu opłatom karnym.


 

Święto Konstytucji 3 Maja

W tym roku obchodzimy 230 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Była ona pierwszym tego typu nowoczesnym, spisanym dokumentem w Europie i drugim na świecie – zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
W tym wyjątkowym dla wszystkich Polaków dniu, życzymy Wam wszystkiego co najlepsze. Jeśli macie taką możliwość, spędźcie ten dzień z najbliższymi, optymistycznie patrząc w przyszłość. 
Tekst aktualnie obowiązującej Konstytucji Rzeczypospollitej Polskiej pochodzi z 2.04.1997. Możecie zapoznać się z nim na stronie rządowej: https://www.sejm.gov.pl/prawo/konst/polski/kon1.htm


 

Światowy Dzień Książki

Dziś świętujemy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji spieszymy do Was z garścią optymistycznych statystyk.
W skali krajowej odnotowano wzrost poziomu czytelnictwa. Bardzo nas cieszy to, że Polska stała się jeszcze bardziej rozczytanym narodem!
Jeśli chodzi o naszej sukcesy – już 41 osoby zgłosiły się do udziału w naszej edycji wyzwania „Przeczytam 52 książki w 2021 roku”, a jedna zdołała je już ukończyć. Wspaniałe jest to, że chcecie uczestniczyć w tym przedsięwzięciu i chętnie sięgacie po pozycje z naszych zbiorów.


 


 

Wielkanoc 2021


 

Nowy regulamin bookcrossingu
 
Wznawiamy akcję bookcrossingu. Będzie się on jednak odbywał na innych warunkach. Już wszystko wyjaśniamy:
1. Akcja „Uwolnij książkę” jest adresowana do wszystkich, którzy lubią czytać i chcą dzielić się książkami z innymi.
2. Książki wystawione na regałach są do wzięcia za darmo. Każdy może skorzystać z bookcrossingu, zabierając dowolną ilość oznaczonych egzemplarzy do domu lub przynosząc do biblioteki swoje pozycje.
3. Książki, które czytelnicy chcą podarować, należy przynieść do bibliotekarza. Ten po przejrzeniu ich, wyłoży je na regały.
4. Nie należy przynosić książek zniszczonych czy bardzo starych.
5. Prosimy o zdezynfekowanie rąk przed zabraniem książek.
 
Prosimy o zastosowanie się powyższych zasad i nie układanie swoich pozycji samodzielnie na regałach przeznaczonych do bookcrossingu – zajmiemy się wszystkim i postaramy pomóc!


 

Wyprawy na najwyższe szczyty Afryki – Robert Gondek [online]

Zapraszamy na spotkanie z podróżnikiem!

Już 18.02 (czwartek) o 19:00 udostępnimy na platformie YouTube materiał dotyczący wypraw Roberta Gondka – podróżnika i fotografa, zdobywcy najwyższych szczytów Afryki. Jeśli kochacie góry lub opowieści o dalekich krajach – nie możecie przegapić tego wydarzenia.

Robert Gondek gościł na największych festiwalach podróżniczych: Kolosy w Gdyni, Włóczykij w Gryfinie, Festiwal Slajdów Podróżniczych TERRA w Warszawie, Na Szage w Poznaniu, Explorers Festival w Łodzi czy Travenalia w Krakowie.
W marcu 2017 roku za realizację projektu „W drodze na najwyższe szczyty Afryki” otrzymał wyróżnienie w kategorii WYCZYN ROKU na największym festiwalu podróżniczym w Polsce (Kolosy).
Jest również autorem wydanej w październiku 2017 roku książki/albumu fotograficznego „W drodze na najwyższe szczyty Afryki” Prowadzi projekt o tym samym tytule, obierający za cel zdobycie najwyższych szczytów w każdym afrykańskim kraju.
Publikuje w magazynach podróżniczych, takich jak: Podróże, Poznaj Świat, NPM, All Inclusive.

[kliknij, aby powiększyć]


Ferie 2021 – gra interaktywna

Na czas ferii przygotowaliśmy grę typu escape room online.

Czy zdołasz rozwiązać wszystkie zagadki?

Zabawa dedykowana jest uczniom szkoły podstawowej.

 

 

Wesołych Świąt


 

Słodkie Mikołajki – 7.12.2020 r.

Odwiedził nas ostatnio wyjątkowy gość i zostawił dla Was coś słodkiego. Dziś nasi czytelnicy zostaną poczęstowani nie tylko książkami do wypożyczenia, ale i łakociami od Świętego Mikołaja.


 

Dzień Pluszowego Misia – 25.11.2020

Wszystkim miłośnikom przytulanek życzymy radosnych obchodów Dnia Pluszowego Misia.
Już teraz naszych najmłodszych czytelników zapraszamy do obejrzenia filmiku przygotowanego specjalnie z tej okazji:
https://youtu.be/43ZQqnoZqg4
Premiera filmiku odbędzie się 25.11.2020 o godzinie 9:45.


 

Warsztaty tworzenia kotylionów na Narodowe Święto Niepodległości – 10.11.2020 r. godz. 17:30

Przygotowując się na obchody Narodowego Święta Niepodległości, zapraszamy na warsztaty tworzenia biało-czerwonych kotylionów.
Opublikowane materiały krok po kroku wyjaśnią jak zrobić takie ozdoby
Przed rozpoczęciem pracy warto przygotować:
– tasiemkę białą (o szerokości 2,5 cm)
– tasiemkę czerwoną (o szerokości 2,5 cm)
– tasiemkę białą (o szerokości 0,5 cm)
– tasiemkę czerwoną (o szerokości 0,5 cm)
– papier tekturowy na wycięcię krążków
– zapinkę
– koraliki (białe lub czerwone)
– oraz przybory i narzędzia: zapalniczkę, nożyczki, pistolet z klejem na gorąco

Filmik zostanie aktywowany na chwilę przed rozpoczęciem wydarzenia
https://youtu.be/gj8lFDl3BSQ 

Mała Książka - Wielki Człowiek 2020

Pamiętacie nasza coroczną akcję Mała Książka - Wielki Człowiek, organizowaną we współpracy z Instytutem Książki? Program ma na celu promocję czytelnictwa wśród najmłodszych i wyrabianie dobrych nawyków czytelniczych.
Miło nam zaprosić Was na kolejną edycję. Tym razem zapraszamy wszystkie dzieci urodzone w latach 2014-2017.
Aby wziąć udział w projekcie, dziecko wraz z rodzicem lub opiekunem musi zgłosić się do jednego z bibliotekarzy. Po zapisaniu się do wypożyczalni i programu, otrzyma wyprawkę czytelniczą i kartę, na której będzie mógł zbierać naklejki. Tego typu specjalny znaczek otrzyma za każdorazową wizytę w bibliotece kończącą się wypożyczeniem przynajmniej jednej książki. Po uzbieraniu kompletu naklejek dziecko dostanie imienny dyplom.
Zainteresowanych zapraszamy do odwiedzin w placówce. Jeśli dziecko nie jest jeszcze czytelnikiem Biblioteki – w celu zapisania się musi przyjść z rodzicem lub opiekunem prawnym, który dokumentem tożsamości potwierdzi dane osobowe.
Przypominamy, że w wypożyczalni obowiązuje szczególny reżim sanitarny w związku z epidemią COVID-19, z którego zasadami można zapoznać się na stronie: https://jelczlaskowice.naszabiblioteka.com/covid-19


Nowości – wrzesień 2020

Pamiętacie jak pisaliśmy o tegorocznych nowościach z Programu Rozwoju Czytelnictwa?
Od dziś możecie już wybierać już spośród kilkudziesięciu pozycji wprowadzonych do naszej bazy. Dla każdego coś innego.


 

Dofinansowanie w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Informujemy, że tak jak w poprzednich latach, Miejska Biblioteka Publiczna w Jelczu-Laskowicach przystąpiła do programu wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju  Czytelnictwa” Priorytet 1 – Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych.
W ramach w/w Programu otrzymaliśmy środki finansowe od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 3500 zł. Za tę kwotę w najbliższym czasie zostaną zakupione nowości wydawnicze, które następnie trafią do zbiorów Biblioteki Głównej oraz na filie.


 

Nowości czytelnicze – lipiec 2020

Zapraszamy po nowości, pośród których znajdziecie m. in. „Lot 202” Remigiusza Mroza.
Pozycje już wypożyczone możecie rezerwować osobiście, telefonicznie lub poprzez katalog online, logując się na swoje konto Czytelnika – w ten sposób zyskujecie pewne miejsce w kolejce po książkę :)
https://jelczlaskowice.naszabiblioteka.com/nowosci


 

Spis nowości

Pandemia, choć nas zaskoczyła, nie przerwała naszej pracy nad wprowadzaniem nowości do księgozbioru.
Listę pozycji, które opracowaliśmy w ostatnich miesiącach (i nie tylko), możecie podejrzeć na naszej stronie internetowej w zakładce „Nowości”. 
https://jelczlaskowice.naszabiblioteka.com/nowosci

Jeśli jakiś interesujący tytuł uszedł Waszej uwadze wcześniej – nie krępujcie się zapytać o niego teraz w Wypożyczalni lub zarezerwować go przez katalog online. 

Przypominamy, że spis dotyczy zarówno Biblioteki Głównej, jak i naszych Filii. 

Czerwiec bez kar – ostatni dzień

Przypominamy, że tylko do końca czerwca można zwrócić przetrzymywane pozycje książkowe, nie płacąc przy tym żadnej regulaminowej kary.
Dziś mamy ostatni dzień tego miesiąca. Kto jeszcze chciałby skorzystać z tej możliwości – zapraszamy do godziny 18:00.  

Nowości czytelnicze – czerwiec 2020

Wczoraj wprowadziliśmy do bazy kilkadziesiąt nowych pozycji. Większość z nich trafiła już do pierwszych czytelników, zachęcamy jednak do dokonywania rezerwacji – w ten sposób wpiszecie się do kolejki oczekujących i szybciej dostaniecie wymarzone pozycje.

Rezerwacje najszybciej zrobicie poprzez nasz katalog, po wejściu w zakładkę „Nowości”. Bezpośredni link: http://83.12.72.219:8080/Opac5/faces/Szukaj.jsp

Część pozycji trafiła na filie naszej biblioteki. Prosimy o sprawdzanie oznaczeń.  

Wstrzymanie akcji przyjmowania książek na czas epidemii

Z uwagi na liczne zapytania z Waszej strony, informujemy, że w czasie zagrożenia COVID-19 nie przyjmujemy żadnych darów czytelniczych. Wstrzymaliśmy również akcję wymiany książek (bookcrossing). 
Decyzje te zostały na nas wymuszone przez nowe zasady bezpieczeństwa higieniczno-sanitarnego.
Bardzo prosimy o niezostawianie swoich prywatnych książek w holu Biblioteki i nieprzynoszenie ich do wypożyczalni. Gdy tylko unormuje się sytuacja epidemiologiczna, wznowimy obie formy wspierania czytelnictwa. 

To nie jest czas dla poetów – recenzja

Zapraszamy do zapoznania się z dostępnym w naszej bibliotece tomikiem wierszy, zatytułowanym: „To nie jest czas dla poetów” autorstwa Michała Andruka.
Możecie go znaleźć w katalogu online pod linkiem: http://83.12.72.219:8080/Opac5/faces/Opis.jsp?ido=33281
Zachęcamy również do zapoznania się z recenzją tej pozycji, napisaną przez Ewę Nabiałczyk. 
https://jelczlaskowice.naszabiblioteka.com/pliki/plik/recenzja-andruk-1591259672.pdf 

IBUK Libra – przedłużenie

Pragniemy Was poinformować, że przedłużyliśmy dostęp do usługi IBUK Libra na kolejny rok.
Kody te wydajemy od kilku miesięcy przy zapisach do Biblioteki. Jeśli nie posiadacie dostępu do bazy, poproście o niego bezpośrednio jednego z naszych bibliotekarzy. W okresie trwania pandemii można też zgłosić się po kod mailowo lub telefonicznie – w tym wypadku należy podać swoje imię, nazwisko i nr karty bibliotecznej.
Jeśli ktoś aktywował już usługę w latach poprzednich i wciąż posiada dostęp do swojego konta – nie musi ponownie pobierać PINu.


 

Zwroty w czerwcu

Maj się kończy, a my śpieszymy do Was z pierwszymi czerwcowymi nowinami.
Długo byliśmy zamknięci na wypożyczenia z powodu pandemii, dlatego teraz staramy się jak najbardziej ułatwić Wam procedury zwrotu.
W czerwcu nie będziemy pobierać żadnych kar za przetrzymanie książek. Każdy, kto w tym miesiącu zwróci wypożyczone egzemplarze, wyjdzie z wypożyczalni z uregulowanym kontem.

 

 

 

 

 

Statystyka pierwszego tygodnia po otwarciu wypożyczalni

Dzisiaj znów trochę liczb: w ubiegłym tygodniu, czyli pierwszym tygodniu biblioteki otwartej dla czytelników podczas pandemii, bibliotekę główną i filie odwiedziło 485 osób. Wypożyczonych zostało 2015 książek, a 808 egzemplarzy poddaliśmy obowiązkowej kwarZwantannie.
Dziękujemy za to, że jesteście!

Przypominamy o możliwości zamówienia wcześniej upatrzonych pozycji telefonicznie lub bezpośrednio poprzez ogólnodostępny katalog online:
http://83.12.72.219:8080/Opac5/
Instruktaż w naszej zakładce z nagraniami:
https://jelczlaskowice.naszabiblioteka.com/nagrania 

Rok 2020 rokiem Jana Pawła II
Dziś, czyli 18 maja obchodzimy setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły. Cały rok 2020 ustanowiony został przez Sejm rokiem świętego Jana Pawła II.
Z tej okazji przygotowałyśmy dla Was wystawkę tematyczną. Z powodu ograniczeń jakie narzuca nam nowy rygor sanitarno-higieniczny, zachęcamy do oglądania jej w formie online. 
Okładki poszczególnych książek przeniosą Was do konkretnych pozycji w naszym katalogu.

 

 

Katalog online – zamówienia i rezerwacje

W odpowiedzi na Wasze pytania dotyczące możliwości zamawiania książek przez katalog online, przygotowaliśmy krótki filmik instruktażowy.


 

Otwarcie na nowych zasadach

Drodzy Czytelnicy! Otwieramy dla Was bibliotekę.
Ważne jest jednak to, że wypożyczalnia do odwołania będzie funkcjonować na nowych zasadach, mających zapewnić i nam i Wam bezpieczeństwo wobec zagrożenia pandemicznego.
Poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady, zebrane także na przygotowanej przez nas infografice. Szczegółowe wytyczne i instrukcje dotyczące bezpieczeństwa sanitarnego będą na dniach dostępne w załącznikach do kolejnych postów i na naszej stronie internetowej.

– Od kiedy: od 18 maja – zapraszamy od poniedziałku, prosimy jednak mieć na względzie to, że z uwagi na duże zainteresowanie i procedury wydłużające proces wypożyczania książek w pierwszych dniach po otwarciu możecie trafić na długie kolejki
– W jakich godzinach: od 8:00 do 18:00 (filie bez zmian)
– Warunki wejścia: wejście tylko w maseczce lub innym zabezpieczeniu osłaniającym usta i nos z zachowaniem 2-metrowego odstępu od innych oczekujących; bibliotekarz będzie obsługiwać tylko jedną osobę na raz, resztę prosimy o pozostanie na korytarzu w oczekiwaniu na swoją kolej
– W środku: podchodzimy od razu do bibliotekarza – czytelnia i kafejka będą nieczynne; nie będzie też wolnego dostępu do półek
– Same zwroty: jeśli ktoś chce tylko oddać wypożyczone książki, może je zostawić w specjalnie oznaczonym pudle, znajdującym się przy wejściu do wypożyczalni
– Kwarantanna książek: zwrócone książki, zgodnie z zaleceniami jednostek nadrzędnych, będą poddane kwarantannie i przez kilka dni (u nas 7) nie będą wypożyczane kolejnym osobom
– Zamówienia: wciąż możecie zamawiać książki przez konto Opac na naszej stronie internetowej, e-mail lub telefon. Wcześniejsze rezerwowanie książek pozwoli skrócić czas obsługi na miejscu.
– Aktualne terminy zwrotu: termin zwrotu wszystkich wypożyczeń został przedłużony do końca maja


 

Spotkania z Romanem Pankiewiczem – aktualizacja

Dla poprawy widoczności filmików, dnia 12.03.2020 roku zostaną one wyświetlone jako newsy na stronie głównej Biblioteki, a następnego dnia przeniesione do działu Wydarzenia.


 

Nagrania na stronie WWW

Nasze nagrania, udostępniane za pomocą platformy YouTube zebraliśmy na naszej stronie internetowej. Od dziś możecie je oglądać bezpośrednio na niej.

Szukajcie w bocznym menu sekcji „Nagrania” – https://jelczlaskowice.naszabiblioteka.com/nagrania


 

 

Spotkania online z Romanem Pankiewiczem

 

W związku z odwołaniem stacjonarnego spotkania z Romanem Pankiewiczem, już dziś zapraszamy Was na dwa wydarzenia online!
 
W pierwszej odsłonie cyklu (12.05.2020 o godz. 11:00) nasz Gość opowie o 10 ważnych zawodach życia społecznego (w tym 5 zawodach instytucji kultury i oświaty). O 18:00 natomiast – o Islandii

Na wydarzenia będą składały się trzy filmiki.
Linki dodamy o czasie na stronie biblioteki w zakładce „Wydarzenia” Biblioteka zamknięta od 13 marca do odwołania


Informujemy, że w celu ograniczenia ryzyka związanego z ewentualnym zakażeniem koronawirusem, zaleceniem Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz władz Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice od dnia 13 marca 2020 r. do odwołania. Miejska Biblioteka Publiczna i jej Filie będą zamknięte dla czytelników. Terminy wypożyczonych książek zostaną przedłużone automatycznie. Tym samym spotkanie z podróżnikiem Przemysławem Supernakiem, zaplanowane na 20 marca również zostaje odwołane. W pilnych sprawach prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.Szkolenia komputerowe "E-aktywni mieszkańcy gminy Jelcz-Laskowice" zostają odwołane

W związku z sytuacją w kraju zajęcia w ramach projektu "E-aktywni mieszkańcy gminy Jelcz-Laskowice" zostają zawieszone do końca marca.


Himalaje dla każdego – opowiada Przemysław Supernak

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z podróżnikiem – panem Przemysławem Supernakiem, który opowie nam o Himalajach. Podczas spotkania zostanie poruszona także tematyka przygotowywania się na górskie wyprawy – małe i duże.
Wstęp wolny. 
Do zobaczenia! 

I Ogólnopolski Konkurs Małych Form Prozatorskich

Zachęcamy do udziału w konkursie prozatorskim, inspirowanym twórczością Tyrmanda.
Więcej informacji na www.koszykowa.pl

W organizację konkursu zaangażowane są:
Dział Wojewódzkiej Sieci Bibliotek

Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy
Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego


 

Ferie zimowe 2020 – zapowiedź

Wielkimi krokami zbliżamy się do ferii zimowych 2020
Przedstawiamy plan zajęć dla dzieci


 

Spotkanie autorskie z Sandrą Martynów

Drugie spotkanie z panią Sandrą Martynów również odbędzie się u nas 3.02.2020 roku (poniedziałek). Rozpocznie się o godzinie 18:00.
Zapraszamy na nie wszystkich zainteresowanych tematyką biznesową, organizowania czasu i wykorzystywania swoich możliwości do podejmowania nowych wyzwań.
Wstęp na wydarzenie jest wolny.
Impreza będzie fotografowana.

 


 

Zauważ i doceń. Odkryj jakie supermoce w Tobie drzemią

3.02.2020 (poniedziałek) w naszej bibliotece odbędzie się spotkanie z panią Sandrą Martynów, zatytułowane: „Zauważ i doceń. Odkryj jakie supermoce w Tobie drzemią”.
Na warsztaty została zaproszona młodzież z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Skłodowskiej Curie.

Sandra Martynów – charyzmatyczny wulkan energii. Autorka książki „Niezbędnik Finansowy. Jak dogadać się z pieniędzmi i żyć z nimi w zgodzie”. Współautorka książek „Doskonale Niedoskonali II”, „Diamenty kobiecego biznesu”, „Lwice biznesu” oraz wielu innych publikacji.
W swojej pracy szkoleniowej pokazuje, że niemożliwe niemal nie istnieje. Uczestnicy szkoleń bardzo często podkreślają jak bardzo udziela im się energia prowadzącej oraz, że zaczynają nieść w świat jej motto, które mówi, że kto chce – szuka sposobu! A kto nie chce – szuka powodu.

Autorka licznych warsztatów – m.in. „Kobieta przedsiębiorcza”, „Budżetowe wtorki”, „Na rozdrożu”. Prelegentka konferencji Polko! Bądź zdrowsza – PGE Narodowy dla publiczności liczącej 600 osób. Nominowana od tytułu LWICA BIZNESU 2019

Praktyk planowania finansowego. Trener mentalny. Trener komunikacji opartej na empatii, trener FRIS®. Certyfikowany trener biznesu Brian Tracy International. Mentor.
Prywatnie zaczytana po uszy mama dwóch nastolatek i żona miłośnika rowerowych wypraw.

Wydarzenie na Facebooku

 


 

Dzień Kubusia Puchatka

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie dla dzieci. W programie pogadanka edukacyjna, czytanie bajek i wykonywanie prac plastycznych.
Widzimy się w środę :)


 
"Mała Książka - Wielki Człowiek"

Zachęcamy do włączenia się w akcję "Mała książka - wielki człowiek", organizowaną przez Instytut Książki.
Każde dziecko urodzone w latach 2013-2016, które przyjdzie z rodzicem do Biblioteki, otrzyma w prezencie książkę „Pierwsze czytanki dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika.
Zapisane do programu osoby będą miały szansę zdobyć także dyplom. Każdorazowa wizyta dziecka w naszej placówce i wypożyczenie podczas niej przynajmniej jednej książki dziecięcej, nagradzane będzie specjalną naklejką. Po zebraniu dziesięciu, wydany zostanie Dyplom Małego Czytelnika
Serdecznie zapraszamy!


 

 

Czytelmistrz 2020

A gdyby tak można było zarabiać na czytaniu książek?
O takie oferty pracy trudno, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wziąć udział w konkursie czytelniczym.
Burmistrz Wieruszowa oraz dyrektor tamtejszej Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej zachęca do sprawdzenia się w tej typu konkurencji, której hasło przewodnie brzmi: „Wolność od deski do deski”.
Szczegóły konkursu znajdziecie na stronie: http://czytelmistrz.mgbp-wieruszow.pl/


 

E-aktywni mieszkańcy gminy Jelcz-Laskowice

 

Od stycznia ruszamy z nowym projektem E-aktywni mieszkańcy Gminy Jelcz-Laskowice. Projekt ma na celu przeprowadzenie bezpłatnych kursów komputerowych dla mieszkańców województwa dolnośląskiego. Skierowany jest do osób powyżej 25 roku życia. Są to kursy mające na celu podniesienie poziomu kompetencji cyfrowych mieszkańców.

Szkolenia będą prowadzone w Miejskiej Bibliotece Publicznej, Miejsko-Gminnym Centrum Kultury oraz w świetlicach wiejskich
Szczegółowe informacje i zapisy w Miejskiej Bibliotece Publicznej lub pod numerem tel: 71 318 16 02
oraz MGCK lub pod nr tel. 798-960-230

Czas trwania zajęć: 12 godzin
Szkolenia obejmują następujące tematy:
1. Rodzic w Internecie
2. Mój biznes w sieci
3. Moje finanse i transakcje w sieci
4. Działam w mediach społecznościowych
5. Tworzę własną stronę internetową (BLOG)
6. Rolnik w sieci
7. Kultura w sieci
Osoby zainteresowane mogą zgłosić udział tylko w jednym z przedstawionych modułów.

Tematy zajęć:

„Rodzic w Internecie”

Czyli jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w Internecie!

Szkolenie adresowane do rodziców/opiekunów poświęcony jest przygotowaniu rodzica do roli przewodnika dziecka w zakresie bezpiecznego i „mądrego” korzystania z sieci i reagowania na sytuacje zagrożenia. Rodzic/opiekun pozna źródła wartościowych i pochodzących z legalnych źródeł treści dla dziecka, zrozumie jak zapewnić bezpieczeństwo dziecku w sieci, jak również nauczy się korzystać z podstawowych usług e-administracji dedykowanych rodzinom takich, jak złożenie wniosku Rodzina 500+, uzyskanie Karty Dużej Rodziny i wielu innych.

 

„Moje finanse i transakcje w sieci”

Czyli jak załatwić sprawy urzędowe i finansowe bez wychodzenia z domu!

Program szkoleniowy przeznaczony jest dla wszystkich, którzy chcieliby nauczyć się załatwiać skutecznie sprawy prywatne, biznesowe, finansowe i urzędowe za pośrednictwem Internetu. Po zakończeniu szkolenia każdy uczestnik będzie potrafił wykorzystując sieć zarządzać kontem bankowym, dokonywać płatności, realizować zakupy, rezerwować podróż, płacić podatki oraz nauczy się jak korzystać z podstawowych usług e-administracji m.in. wnioskując o zaświadczenia, świadczenia czy też występując o dowód osobisty – wszystko w sposób elektroniczny, szybko i bezpiecznie.

 

„Kultura w sieci”

Czyli jak znaleźć informacje o ciekawych wydarzeniach kulturalnych!

Program szkoleniowy przeznaczony jest dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się gdzie w Internecie szukać ciekawych i przydatnych zasobów szeroko pojętej kultury i zasobów edukacyjnych z legalnych źródeł oraz jak wykorzystywać je do nauki lub własnej twórczości. Uczestnicy szkolenia zapoznają się z ogólnodostępnymi portalami prezentującymi dorobek polskiej kultury. Poznają praktyczne podstawy prawa autorskiego, niezbędne do korzystania z kultury w sieci i zdobędą umiejętność wyszukiwania legalnych źródeł kultury, w tym korzystania z Bazy Legalnych Źródeł. Uczestnicy dowiedzą się jak odtworzyć historię własnej rodziny, miejscowości czy regionu bazując na informacjach z sieci i jak stworzyć drzewo genealogiczne.

 

„Działam w sieciach społecznościowych”
Czyli jak bezpiecznie poruszać się w świecie sieci społecznościowych
Przeznaczony jest dla osób, które chcą poznać filozofię i sposób funkcjonowania sieci społecznościowych oraz wykorzystać je w działalności na rzecz swojej społeczności lokalnej lub prywatnie. Uczestnicy po zakończeniu szkolenia nabędą umiejętności pozwalające na bezpieczne poruszanie się w świecie sieci społecznościowych, w tym. m.in. nauczą się nawiązywać i kontynuować swoje znajomości, kształtować swój wizerunek, wykorzystywać i dzielić się swą twórczością oraz korzystać z cudzej ze szczególnym uwzględnieniem regulacji prawa autorskiego.

 

„Tworzę własną stronę internetową (blog)”
Czyli jak administrować własną stroną internetową i blogiem
Przeznaczony jest dla osób, które chciałyby mieć swoje miejsce w sieci w postaci własnej strony internetowej lub bloga. Uczestnicy po zakończeniu szkolenia nabędą podstawowe umiejętności pozwalające im stworzyć takie miejsce, zarządzać nim, opracowywać i dodawać do niego treści (słowne, graficzne, muzyczne, filmowe), z uwzględnieniem ich ochrony na gruncie prawa autorskiego, monitorować wykorzystując mechanizmy analityki internetowej, rozpowszechniać oraz zrozumieć, jakie sprawy formalne trzeba załatwić.

 

„Mój biznes w sieci”
Czyli jak przygotować się do otwarcia własnego biznesu
Przeznaczony jest przede wszystkim dla przygotowujących się do otwarcia własnego biznesu. Uczestnik nauczy się jak może wykorzystać zasoby internetu, aby podnieść skuteczność działania w ramach poszczególnych funkcji biznesowych (komunikacja, marketing, zaopatrzenie, finanse). W szczególności pozna dedykowane dla biznesu usługi e-administracji.

 

„Rolnik w sieci”
Przeznaczony jest przede wszystkim dla rolników, którzy dowiedzą się gdzie i jakie przydatne informacje , aplikacje i e-usługi można znaleźć w sieci, jak z nich bezpiecznie korzystać , jak regulować swoje rachunki bez konieczności odwiedzania placówki bankowej lub urzędu.

 

 


 

PLAKAT  |  INFORMACJA Z GMINY  |  FINANSOWANIE  |  WZÓR FORMULARZA


 

 

 

 

 

Warsztaty dekorowania pierniczków

Zapach świąt w Bibliotece! 
Naszych najmłodszych czytelników serdecznie zapraszamy na spotkanie przedświąteczne. Tym razem oprócz wspólnego kolędowania w programie znalazło się miejsce na warsztaty dekorowania pierniczków.
Zajęcia odbędą się w naszej placówce – 12.12.2019 r. o godzinie 16:00. Przeznaczone są dla dzieci w wieku 6-8 lat. 
Ilość miejsc jest ograniczona – w warsztatach może wziąć udział 20 osób. 
Zapisów można dokonać wyłącznie osobiście w godzinach pracy wypożyczalni.
Do zobaczenia!


 

Nowości czytelnicze listopad 2019

Wiecie, że do naszej biblioteki zawitały nowości wydawnicze? Można już je wypożyczać i rezerwować sobie miejsce w kolejce po bardziej poczytne tytuły. 
Zakup zrealizowano ze środków finansowych MKiDN w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Zapraszamy od 10:00. 

 

Dzień Pluszowego Misia

Dzień Pluszowego Misia tuż tuż!
Zapraszamy dzieci na spotkanie organizowane w czwartek (21.11) o 16:30. Tego dnia na naszych najmłodszych czytelników czekać będą różne tematyczne zabawy.


 

Spotkanie autorskie z Martą Kisiel (Rozczytana Aglomeracja)

Po sukcesie „Małego Licha” raz jeszcze będziemy gościć w naszej bibliotece jego autorkę – panią Martę Kisiel. Na spotkanie zorganizowane w ramach programu Rozczytana Aglomeracja zostali zaproszeni uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Jelczu-Laskowicach.
Widzimy się w czwartek o 9:00!

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 1 - Zakup Nowości Wydawniczych do Bibliotek Publicznych

Informujemy, że nasza biblioteka po raz kolejny uczestniczy w wieloletnim programie „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 1 - Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych". Wartość dotacji wynosi 4200 zł. W związku z powyższym, w celu realizacji zadania dokonujemy zakupów nowości wydawniczych książek, które zwiększą naszą ofertę czytelniczą dla użytkowników Biblioteki i urozmaicą księgozbiór. Zakup jest realizowany ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Udział w programie zapewnia stały dopływ nowych pozycji wydawniczych w naszej instytucji. 

Olga Tokarczuk laureatką literackiej Nagrody Nobla za rok 2018!

Gratulujemy rodaczce sukcesu, a Was – czytelnicy, zachęcamy do wypożyczania jej dzieł. Zapraszamy również do obejrzenia prezentacji, w której przedstawiamy pozycje znajdujące się w naszych zbiorach :)

Większy format: Powtoon


 

Podziękowania

Serdecznie dziękuję za obecność na spotkaniu wieńczącym moją pracę zawodową. Dziękuję również za wszystkie życzenia i ciepłe słowa, jakie od Państwa otrzymałam.

Mirosława Grodzicka


 

Światowy Dzień Dobroci dla Zwierząt

Już w najbliższy piątek (11.10) o 16:30 odbędzie się spotkanie dla dzieci dotyczące Światowego Dnia Dobroci dla Zwierząt. W programie pogadanka edukacyjna i wykonywanie prac plastycznych.
Serdecznie zapraszamy!

 

Większy format: Powtoon


 

Sport i czytanie

Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym, organizowanym przez Dolnośląską Bibliotekę Publiczną. Zgłoszone fotografie (maksymalnie dwie) muszą ukazywać jednocześnie dwie pasje: sport i czytanie.


Konkurs przeznaczony jest dla młodych czytelników bibliotek i uczniów szkół z Dolnego Śląska do lat 16.
Fotografie (w formacie jpg) należy przesłać na adres: walizki@wbp.wroc.pl
Termin zgłaszania prac upływa 18 października 2019 roku.


Więcej szczegołów znajdziecie Państwo na załączonym plakacie.

 


 

O pałacach i zamkach... Dolnoślązacy

Zachęcamy do udziału w tworzeniu publikacji dotyczącej dolnośląskich pałaców i zamków. Prace mogą mieć zarówno formę plastyczną jak i literacką.

Więcej szczegółów znajdą Państwo na stronie Fundacji Kultury Reportażu Aktywizacji i Integracji Społecznej

https://farka.com.pl/?p=344


 

 
Kursy e-learningowe – wstępne zapisy
 
Drodzy Czytelnicy!
Przymierzamy się do prowadzenia kursów e-learningowych. Na tę chwilę przeprowadzamy rozeznanie, co do ilości osób zainteresowanych danymi tematami. Wyboru można dokonywać spośród trzech modułów:
– Tworzę stronę internetową
– Kultura w sieci
– Działam w sieciach społecznościowych
Oferta skierowana jest do osób, które ukończyły 25 lat i są zameldowane na terenie województwa dolnośląskiego. Nie ma górnej granicy wieku. Kursy prowadzone byłyby nieodpłatnie w salce Biblioteki.
Zapisów na listy zainteresowanych można dokonywać telefonicznie (71 318 16 02) lub osobiście u naszych bibliotekarzy.
Po zebraniu ewentualnych chętnych, podamy więcej informacji dotyczących rozpoczęcia szkoleń.
 

 
„PIERWSZE CZYTANKI DLA…”

Miło nam ogłosić, że rozpoczęła się kolejna odsłona kampanii Mała książka - wielki człowiek, organizowanej przez Instytut Książki.
Każde dziecko urodzone w latach 2013-2016, które przyjdzie z rodzicem do Biblioteki, otrzyma w prezencie książkę „Pierwsze czytanki dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika.
Zapisane do programu osoby będą miały szansę zdobyć także dyplom. Każdorazowa wizyta dziecka w naszej placówce i wypożyczenie podczas niej przynajmniej jednej książki dziecięcej, nagradzane będzie specjalną naklejką. Po zebraniu dziesięciu, wydany zostanie Dyplom Małego Czytelnika
Serdecznie zapraszamy! 
Kolory i dary jesieni – spotkanie z dziećmi
 
Wraz z początkiem roku szkolnego zaczynamy kolejny cykl spotkań z dziećmi. Na wtorek 24.09, godz. 16:30 zapraszamy naszych najmłodszych czytelników na pogadankę o jesieni. W programie także czytanie wierszy tematycznych i wykonywanie prac plastycznych.
Do zobaczenia!

 

Konkurs czytelniczy (Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Wieruszowie)

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie czytelniczym:


„Konkurs „Czytelmistrz 2020” to konkurs czytelniczy kierowany do dorosłych mieszkańców całej Polski, którzy kochają książki.  Jest autorskim pomysłem burmistrza Wieruszowa oraz dyrektora Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej. Jego celem jest promowanie i popularyzowanie czytelnictwa w ciekawy i  niekonwencjonalny sposób, zdrowa rywalizacja i dobra zabawa. W pierwszej edycji hasło przewodnie konkursu brzmi „Wolność od deski do deski”. Temat przewodni wybrany został, by uczcić 30. rocznicę pierwszych, wolnych demokratycznych wyborów w Polsce, obalenie komunizmu w Polsce i wielu innych przemian, do których doszło w konsekwencji działań Polaków w 1989 roku.Tematyka konkursu nawiązuje do ogólnie pojętej wolności . Słowo wolność ma ogromną moc i szerokie znaczenie– zupełnie jak proponowana lista książek konkursowych. Bogaty wachlarz tematyki, bohaterów i wydarzeń mają za zadanie nieść przekaz i symbolikę wolności. Poprzez taki dobór literatury konkursowej chcemy pokazać jak wiele twarzy, punktów widzenia i znaczenia ma wolność. Zapraszamy Państwa do wspólnego celebrowania wolności poprzez udział w naszym konkursie. Wystarczy zapoznać się z regulaminem konkursowym, przeczytać książki z proponowanej Państwu listy i wysłać do nas swoje zgłoszenie. 
Do zobaczenia w maju 2020 w Wieruszowie!”


Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/400303454176170
Oficjalna strona konkursu: http://czytelmistrz.mgbp-wieruszow.pl/


 

Wakacje za pasem

Zapraszamy dzieci na ostatnie przedwakacyjne spotkanie, które odbędzie się 12 czerwca o godzinie 16:30. Podczas spotkania rozmowa o wypoczynku, sportach letnich oraz bezpieczeństwie w czasie zabaw oraz wykonywanie prac plastycznych. Zachęcamy do uczestnictwa.IBUK LIBRA

Informujemy, że w tym roku po raz kolejny Miejska Biblioteka Publiczna w Jelczu-Laskowicach, na podstawie umowy z Wydawnictwem Naukowym PWN, w porozumieniu z innymi bibliotekami zrzeszonymi w Dolnośląskim Zasobie Bibliotecznym oferuje swoim czytelnikom darmowy dostęp do publikacji z bazy ibuk.pl.

IBUK.PL to największa w Polsce czytelnia on-line. Znajdują się w niej głównie książki naukowe (zwłaszcza podręczniki akademickie), popularnonaukowe i poradniki z różnych dziedzin wiedzy, między innymi takich jak: informatyka, nauki humanistyczne (historia, filologia polska, filologie obce, kulturoznawstwo, kultura i sztuka, religioznawstwo), nauki matematyczno-przyrodnicze (biologia, matematyka, technika, chemia, fizyka, nauki o Ziemi), nauki społeczne (pedagogika, socjologia, psychologia, komunikacja społeczna, filozofia, nauki polityczne), medycyna, prawo, nauki ekonomiczne (marketing, reklama, zarządzanie, finanse i bankowość, rachunkowość i controlling, gospodarka światowa, Unia Europejska). Dodatkowo poczytać można również literaturę piękną i literaturę dziecięcą.

Wystarczy przyjść do biblioteki i pobrać kod dostępu, by za pomocą bezpłatnych loginów korzystać z szerokiej oferty ibuków z komputerów domowych.

 


Spotkanie z Kubą Michalskim

31 maja o godzinie 18:00 w ramach zajęć animacyjnych do projektu "E-Senior", prowadzonego przez Fundację Partycypacji Społecznej odbędzie się koncert Kuby Michalskiego. W programie koncertu zatytułowanego "Śpiewana historia Polski" będą śpiewane piosenki Jacka Kaczmarskiego o tematyce historycznej i kompozycje Kuby Michalskiego do wierszy polskich poetów. Całość to poetycko-muzyczna opowieść o historii Polski, od potężnego królestwa Jagiellonów po czasy prawie współczesne. Zapraszamy do uczestnictwa w spotkaniu.


 

Życzenia i kwiaty dla mamy - spotkanie dla dzieci z okazji Dnia Matki

Z okazji zbliżającego się Dnia Matki zapraszamy dzieci na spotkanie, które odbędzie się 15.05.2019 roku o godzinie 16:30. Podczas spotkania czytanie wierszy oraz opowiadania "Nasza mama czarodziejka" oraz wykonywanie laurek. Zapraszamy.


 

Spotkanie z podróżnikiem Przemysławem Supernakiem

Zapraszamy na spotkanie z Przemysławem Supernakiem. Jest to podróżnik, fotograf i animator kultury, współtwórca Opolskiego Festiwalu Podróżniczego oraz organizator prelekcji podróżniczych. Pan Przemysław jeździ po świecie, ponieważ ciekawią go nowe miejsca oraz ludzie, których widzi po raz pierwszy. Podczas każdej podróży próbuje zrozumieć innego człowieka w dalekim kraju oraz jego odmienne zwyczaje. W naszej bibliotece zaprezentuje prelekcję pod tytułem "Sto twarzy Gruzji", podczas której opowie o podróży do tego kraju. Spotkanie odbędzie się 10.05.2019 roku o godzinie 18:00. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa.


2 maja biblioteka nieczynna

Informujemy, że dnia 2 maja 2019 roku biblioteka będzie nieczynna. Za utrudnienia przepraszamy.


 

Święto książek w bibliotece - Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Zapraszamy dzieci na 26 kwietnia na godzinę 16:30 na spotkanie z okazji Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Jest to doroczne święto organizowane w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. 


Życzenia świąteczne

Informujemy, że 18 i 19 kwietnia (Wielki Czwartek i Wielki Piątek) biblioteka będzie czynna do godziny 17:00. 
Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych życzymy naszym Czytelnikom zdrowia, radości i odpoczynku w rodzinnym gronie. 

Konkurs na opowiadanie "Stulecie polskiego kryminału"

Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie.

 

Rok 1919 to rok odbudowy i odnowy – powoływano wówczas kolejne instytucje niezbędne do funkcjonowania państwa, granice państwowe wciąż się kształtowały, prowadzono unifikację terenów dawnych trzech zaborów. W lipcu 1919 roku ogłoszono dekret o powołaniu Policji. Sto lat później, w związku z wyjątkową, setną rocznicą, Biuro Programu „Niepodległa” wraz z Komendą Główną Policji ogłaszają konkurs literacki na opowiadanie kryminalne lub sensacyjne „Stulecie polskiego kryminału”. Hasło to jest umowne i symboliczne w wydźwięku – kryminały nie zaczęły przecież powstawać dopiero po 1918 roku. Niemniej jednak sto lat temu powołano polską policję, sto lat temu rodziła się polska kryminalistyka.

Naszym konkursem chcemy zainspirować do sięgnięcia do początków działalności polskich służb oraz do puszczenia wodzy fantazji. Chcemy, aby uczestnicy stworzyli własne, wyjątkowe opowiadania. Może utrzymane w dawnym stylu, na wzór kryminałów z początku wieku XX? Może nowoczesne w formie, ale doskonale retro w treści?

Nie ograniczamy jednak naszego konkursu wyłącznie do kryminału w dawnym stylu – proponujemy też pochylenie się nad tym, co mamy dzisiaj, nad bieżącymi trendami w literaturze kryminalnej, ale także – wybiegnięcie w przyszłość. Pragniemy, aby konkurs stał się pomostem między przeszłością a przyszłością. Może za siedemdziesiąt lat, może za sto albo sto dwadzieścia – chcemy się dowiedzieć, jak widzicie przyszłość, czego się spodziewacie? Kto wie, może kiedyś te przyszłościowe prace będą czytane z równym zainteresowaniem, z jakim dziś oglądamy wizje XXI wieku tworzone ponad sto lat temu.

Jak wziąć udział w konkursie?

Zgłaszane opowiadanie musi być o charakterze kryminalnym lub sensacyjnym i nie może przekraczać 27 000 znaków (ok. 15 stron maszynopisu). Ze względu na okrągłą rocznicę powstania policji i polskiej kryminalistyki, zachęcamy, aby zgłaszane prace konkursowe zawierały mocno rozbudowany motyw policyjny. Konkurs jest przeznaczony dla osób od 16 roku życia.

Prace należy przesyłać do 15 czerwca 2019 roku na adres konkurs@niepodlegla.gov.pl. Jedna osoba może zgłosić opowiadanie w jednej z trzech kategorii:

 • kryminał sto lat temu – jeśli dobrze czujecie się w klimacie retro, jeśli fascynujecie się historią i ciekawi Was, jak odkrywano sprawców zbrodni bez pomocy zaawansowanej technologii znanej z popularnych seriali telewizyjnych;

 • kryminał dzisiaj – jeśli lubicie przyglądać się rzeczywistości, ciekawią Was aktualne głośne sprawy albo… od dziecka marzyliście o byciu policjantem;

 • kryminał za sto lat – jeśli nie boicie się wyzwań, lubicie puścić wodze fantazji i chcecie sprawdzić się jako wizjoner w sprawach technologii bądź w roli policjanta w społeczeństwie przyszłości.

UWAGA! Opowiadań nie należy podpisywać imieniem i nazwiskiem, a jedynie wybranym przez siebie pseudonimem i tytułem opowiadania. W treści maila należy podać swój pseudonim, tytuł opowiadania, kategorię oraz dane kontaktowe.

Wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych jest warunkiem udziału w konkursie. Wyrażenie zgody na akceptację Regulaminu następuje poprzez złożenie oświadczenia, którego wzór stanowi załącznik nr 2 (https://niepodlegla.gov.pl/wp-content/uploads/2019/02/o%C5%9Bwiadczenie-uczestnika-konkursu.pdf).

Zachęcamy do lektury regulaminu konkursu (https://niepodlegla.gov.pl/wp-content/uploads/2019/02/regulamin-BPN-19-luty.pdf)!

Co (i kiedy) można wygrać?

W komisji konkursowej zasiądą między innymi Wojciech Chmielarz, Robert Małecki, Anna Bińkowska i przedstawiciel Komendy Głównej Policji. Jury dołoży wszelkich starań, aby wyniki konkursu ogłosić w Święto Policji, 24 lipca 2019 (niemniej jednak data ogłoszenia może ulec zmianie). Organizatorzy skontaktują się ze zwycięzcami, a lista pojawi się m.in. na naszej stronie internetowej www.niepodlegla.gov.pl.

Organizatorzy przewidzieli nagrody pieniężne (w każdej kategorii: 2 000 zł za pierwsze miejsce, 1 500 zł za drugie miejsce, 1 000 zł za trzecie miejsce). Najlepsze prace zostaną opublikowane w antologii pokonkursowej. Niewykluczone są także nagrody dodatkowe, nieujęte w regulaminie.

Partnerem konkursu jest Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji, które w tym roku świętuje sto lat polskiej policyjnej kryminalistyki oraz portal Kryminalna Piła, który zajmuje się promocją literatury kryminalnej i sensacyjnej w Polsce.

Partnerem medialnym konkursu jest Portal Kryminalny. Portal Kryminalny istnieje od 2007 roku i jest jedną z najpopularniejszych stron internetowych dotyczących tematyki literatury kryminalnej i sensacyjnej w Polsce. Portal jest współorganizatorem Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu.

Z kolei Czytam, bo lubię sprawuje nad konkursem patronat medialny.

 

Informacje o konkursie można znaleźć na stronie https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/konkurs-na-opowiadanie-stulecie-polskiego-kryminalu/

 


Zmiana godzin otwarcia biblioteki

Informujemy, że w dniach 29.03-12.04.2019 r. biblioteka w piątki będzie czynna w godzinach 10:00-18:00


Spotkanie autorskie z Anną Bednarską

Zapraszamy na spotkanie z pisarką Anną Bednarską, które odbędzie się w bibliotece 05.04.2019 roku o godzinie 18:00. Anna Bednarska jest z wykształcenia dziennikarką. Zadebiutowała dramatem "Z twarzą przy ścianie", który opublikował "Dialog", a następnie wyreżyserowała Monika Strzępka w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. We wrześniu 2015 roku ukazała się powieść autorki pod tytułem "Trudny mężczyzna".Pisarka będzie promować swoją najnowszą książkę zatytułowaną "Co byś zrobił, gdybyś mnie dogonił?, która swoją premierę miała w 2018 roku. Podczas spotkania autorka opowie nie tylko o sobie i o książkach, ale również o terapeutycznych właściwościach pisania. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w wydarzeniu.


 

 

Szukamy oznak wiosny – spotkanie dla dzieci

20.03 (w środę) o godzinie 16:30 odbędzie się spotkanie dla dzieci zatytułowane „Szukamy oznak wiosny”. w programie czytanie opowiadań, pogadanka o oznakach wiosny i wykonywanie prac plastycznych.
Serdecznie zapraszamy!


 

Kurs obsługi komputera

W naszej bibliotece odbyło się już kilka pierwszych zajęć z kursu obsługi komputera (i urządzeń mobilnych) dla seniorów, dotowanego z funduszy Unii Europejskiej. Po zakończeniu zapisów udało się utworzyć aż trzy grupy szkoleniowe. Dziękujemy za zainteresowanie :)


 

Dar od Aglomeracji Wrocławskiej


W lutym biblioteka otrzymała w darze od Aglomeracji Wrocławskiej zestaw książek. Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jelczu-Laskowicach dziękuje za podarowanie pozycji, które zasilą księgozbiór biblioteki. Książki zostały już wprowadzone do inwentarza Biblioteki Głównej oraz Filii Bibliotecznych, więc zachęcany do ich wypożyczania.


 

Spotkanie z Martą Kisiel

Zapraszamy na spotkanie autorskie z pisarką Martą Kisiel, które odbędzie się 8 marca o godzinie 18:00, w ramach projektu "Rozczytana Aglomeracja".  Marta Kisiel to polska pisarka fantasy, z wykształcenia polonistka. Zadebiutowała opowiadaniem "Rozmowa dyskwalifikacyjna", na łamach internetowego magazynu literackiego "Fahrenheit". W 2010 roku Wydawnictwo Fabryka Słów opublikowało jej pierwszą książkę "Dożywocie", należącą do serii "Asy Polskiej Fantastyki". Trzykrotnie została nominowana do Nagrody Zajdla - powieść "Nomen Omen" (2015), "Siła niższa" (2016) oraz opowiadanie "Szaławiłła", za które otrzymała nagrodę w 2018 roku. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w spotkaniu.


 


 

Mała książka – wielki człowiek

Drodzy Czytelnicy!
Dziękujemy za dotychczasowe zainteresowanie kampanią „Mała książka – wielki człowiek”, w ramach której wydawaliśmy trzylatkom książeczki w nagrodę za regularne czytanie.
Etap pilotażowy dobiegł końca, ale wciąż pozostało nam do rozdania kilka wyprawek.
Po ich odbiór zapraszamy dzieci z rocznika 2016, które w ramach programu zbiorą komplet naklejek (jedna naklejka jest wydawana za każdorazową wizytę w bibliotece i wypożyczenie przynajmniej jednej bajki) i okażą się z nim jednemu z naszych bibliotekarzy.


 

Zmiana godzin otwarcia w dniu 18.01.2019 r.

 

Informujemy, że w dniu 18.01.2019 roku biblioteka będzie czynna w godzinach 10:00-18:00.


Ferie zimowe

Zapraszamy dzieci do odwiedzania biblioteki podczas ferii zimowych, podczas których odbywać się będą dla nich zajęcia tematyczne.  Spotkania będą odbywać się we wtorki i czwartki o godzinie 16:00. Dodatkowo na zakończenie ferii w piątek 8 lutego o godzinie 9:00 wystąpi Teatr "Blaszany Bębenek" z przedstawieniem pod tytułem "Skarb to nie tylko złoto". Poniżej zamieszczamy rozpiskę zajęć, które będą się oddbywać w bibliotece w poszczególne dni. 

 1. 29.01.2019, godz. 16:00– Bałwanek, śnieżki, łyżwy – rozmowa o urokach zimy i sportach zimowych. Rysowanie pejzaży zimowych.

 2. 31.01.2019, godz. 16:00 – Zimowe opowieści o Śnieżce – głośne czytanie bajek. Prace plastyczne do przeczytanych bajek.

 3. 05.02.2019, godz. 16:00 – „Tylko bez całowania…” – czytanie opowiadania Grzegorza Kasdepke i rozmowa o emocjach i uczuciach.

 4. 07.02.2019, godz. 16:00 – Zwierzęta to nasi przyjaciele, zaopiekujmy się nimi w zimie – pogadanka i prace plastyczne

 5. 08.02.2019, godz. 9:00 – „Skarb to nie tylko złoto” – Teatr „Blaszany Bębenek”

​​


 

 

Zmiana godzin pracy w Sylwestra

Informujemy, że w Sylwestra (31.12.2018 r.) biblioteka będzie czynna od 10:00-15:00.


Życzenia świąteczne

Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy pięknych, rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku.W Wigilę Bibliotea nieczynna

Informujemy, że w Wigilię (24 grudnia 2018 r.) Biblioteka w Jelczu-Laskowicach  i wszystkie jej filie będą zamknięte.


 

 

Zmiana godzin otwarcia w dniu 7 grudnia

Informujemy, że dnia 7 grudnia 2018 roku biblioteka będzie czynna do godziny 18:00.


 

Święta za pasem - zwyczaje bożonarodzeniowe

Święta już za pasem, więc zapraszamy dzieci na ostatnie w tym roku spotkanie tematyczne, które poświęcone będzie zwyczajom bożonarodzeniowym.
Spotkanie odbędzie się 11 grudnia o godzinie 16:30. W trakcie spotkania - wykonywanie prac plastycznych oraz rozmowa o tradycjach Bożego Narodzenia.


Spektakl Teatru "Maska"

29.11.2018 roku o godzinie 10:20 z okazji Dnia Pluszowego Misia odbędzie się spektakl Teatru Edukacji i Profilaktyki "MASKA" z Krakowa. Spektakl nosi tytuł "Na misiowych urodzinach - najważniejsza jest rodzina". Ma on na celu ukazywać wartość, jaką jest rodzina, wzajemna pomoc i szacunek. Widowisko przeznaczone jest dla dzieci w wieku przedszkolnym.


 

Zmiana godzin otwarcia biblioteki


Informujemy, że w dniu 22.11.2018 r. (czwartek) biblioteka będzie czynna od godziny 14:00-18:00. Za utrudnienia przepraszamy.


"Mała Książka - Wielki Człowiek"

Od września już ponad 13 tys. trzylatków z całej Polski otrzymało Wyprawki Czytelnicze w ramach kampanii społecznej Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek”. Akcja ma zachęcić rodziców do częstego odwiedzania bibliotek i codziennego, rodzinnego czytania z dzieckiem. Każdy trzylatek, który przyjdzie do jednej z 3 tysięcy bibliotek biorących udział w projekcie, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej książkę „Pierwsze wiersze dla…”, czyli zbiór wierszy dla dzieci autorstwa wybitnych polskich poetów, pięknie zilustrowanym przez Ewę Kozyrę-Pawlak i Pawła Pawlaka, broszurę dla rodziców „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka”, która przypomina o korzyściach wynikających z czytania, oraz Karta Małego Czytelnika do zbierania naklejek. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Wyprawki Czytelnicze czekają na trzylatki w 3 tysiącach bibliotek publicznych w całej Polsce. Również nasza biblioteka bierze udział w tym projekcie. Od początku trwania akcji, udało się rozdać 13 tys. Wyprawek dla trzylatków, dzięki czemu  biblioteki pozyskały ponad 10 tys. nowych użytkowników. Mamy nadzieję, że ich liczba będzie stale rosnąć, i zarówno dzieci, jak również ich rodzice staną się stałymi bywalcami bibliotek. Zachęcamy rodziców 3-latków do odwiedzenia biblioteki i przyłączenia się do tej akcji. 

Lekcja patriotyzmu dla dzieci


Zapraszamy dzieci na lekcję patriotyzmu, która odbędzie się 22.11.2018 roku o godzinie 16:30. Spotkanie zorganizowane będzie z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Porozmawiamy z dziećmi o symbolach narodowych: fladze państwowej, godle oraz hymnie Polski. Zapraszamy do uczestnictwa w spotkaniu.


Spotkanie autorskie z Edwardem Łysiakiem


Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z pisarzem Edwardem Łysiakiem, które odbędzie się 16.11.2018 roku o godzinie 18:00. Edward Łysiak to autor głośnych książek pt. "Michał", "Julia", "Nadia", wydanych pod wspólnym tytułem "Kresowa opowieść", które wybitny znawca Kresów, profesor Stanisław Nicieja, określił mianem jednych z najlepszych traktujących o konflikcie polsko-ukraińskim. Pomysłodawca i współautor projektu "Łączy nas wspólna historia", który powstał by umożliwić kontakty między młodzieżą polską a ukraińską. Jest orędownikiem polsko-ukraińskiego pojednania, ale również pamięci o zbrodniach ukraińskich nacjonalistów, popełnionych na polskiej ludności cywilnej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej.

Impreza jest fotografowana, zdjęcia ukażą się na stronie internetowej i Facebook'u biblioteki. W trakcie spotkania będzie można nabyć książki autora. Zachęcamy do przybycia i aktywnego uczestnictwa w tym wydarzeniu.


 

Zmiana godzin otwarcia biblioteki. 

Informujemy, że w czwartek 18.10.2018 r. biblioteka będzie czynna w godzinach 13:00-18:00. Za utrudnienia przepraszamy.


 

Spotkanie z Bolesławem Grabowskim

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z podróżnikiem panem Bolesławem Grabowskim. Opowie nam o swojej wizycie w Australii, przybliży kulturę i przyrodę związaną z tym miejscem.

Spotkanie odbędzie się w naszej bibliotece w piątek 26 października 2018 r. o godz. 18:00.

Czekamy na Was!  :)


 

Zwierzę też czuje - nie jest rzeczą

Z okazji Światowego Dnia Zwierząt zapraszamy dzieci na pogadankę o właściwym stosunku do zwierząt pod tytułem "Zwierzę też czuje - nie jest rzeczą". Spotkanie odbędzie się 23.10.2018 roku o godzinie 16:30.


 

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 1 - Zakup Nowości Wydawniczych do Bibliotek Publicznych

Informujemy, że nasza biblioteka po raz kolejny uczestniczy w wieloletnim programie „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 1 - Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych". Wartość dotacji wynosi 9330 zł. W związku z powyższym, w celu realizacji zadania dokonujemy zakupów nowości wydawniczych książek, które zwiększą naszą ofertę czytelniczą dla użytkowników Biblioteki i urozmaicą księgozbiór. Zakup jest realizowany ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Udział w programie zapewnia stały dopływ nowych pozycji wydawniczych w naszej instytucji.

 


 

Barwy jesieni - spotkanie dla dzieci


Zapraszamy dzieci na pierwsze powakacyjne spotkanie tematyczne. Tym razem pod hasłem "Barwy jesieni". Spotkanie odbędzie się 25.09.2018 roku o godzinie 16:30. W programie: czytanie wierszy, pogadanka oraz wykonywanie prac plastycznych. Szkoła kompetencji językowych i komputerowych

W ramach projektu „Szkoła kompetencji językowych i komputerowych” organizowane są bezpłatne szkolenia dla mieszkańców Wrocławia i okolic. Na zajęciach prowadzona będzie nauka języków obcych i obsługi komputera.
Program skierowany jest do osób w wieku 25-49, które zakończyły edukację na szkole ponagimnazjalnej oraz do tych mieszkańców regionu, którzy ukończyli 50 lat.

Więcej informacji można znaleźć na stronie projektu: https://dolnoslaskiekompetencje.projektyefs.pl/ oraz w załączonej ulotce promocyjnej.


 

Mała książka – wielki człowiek

Miejska Biblioteka Publiczna w Jelczu-Laskowicach włączyła się w pilotażowy projekt dla trzylatków realizowany w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzenia bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każdy trzylatek, który przyjdzie do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki dziecięcej Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu ich dziesięciu otrzyma imienny dyplom. Dzięki akcji dziecko pozna Bibliotekę.

Projekt organizowany jest przez Instytut Książki i finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat Honorowy nad projektem objął Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, a patronat Medialny: Ryms i CzasDzieci.pl. Partnerami kampanii są: Polska Sekcja IBBY oraz Fundacja Metropolia Dzieci.

Zachęcamy rodziców trzylatków do odwiedzania biblioteki i włączenia się w tę kampanię.


 

 

Konkurs czytelniczy dla najmłodszych – filia w Miłocicach

Biblioteka w Miłocicach zaprasza dzieci do udziału w sierpniowym konkursie na najlepszego czytelnika. Trzy osoby, które wypożyczą najwięcej książek otrzymają nagrody.


 

Książka dla seniora – filia w Miłocicach

Filia w Miłocicach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jelczu-Laskowicach zaprasza seniorów do wypożyczania ksiażek z dostawą do domu. 
Szczegóły pod nr. tel. 537 595 885 

Lato, lato, lato czeka - jak odpoczywamy w czasie wakacji

Zapraszamy dzieci na ostatnie tematyczne spotkanie przed wakacjami, które odbędzie się 19 czerwca o godzinie 16:30. Tym razem porozmawiamy o zbliżających się wakacjach, oraz o tym, jak miło i bezpiecznie wypoczywać w trakcie czasu wolnego. Serdecznie zapraszamy.


Zmiana godzin pracy biblioteki w dniu 11.06.2018 r.

Informujemy, że dnia 11.06.2018 roku biblioteka będzie czynna od godziny 18:00 z powodu szkolenia. Za utrudnienia przepraszamy.


Zmiana godzin pracy biblioteki w dniu 30.05.2018 r.

Informujemy, że dnia 30.05.2018 roku biblioteka będzie czynna od godziny 12:00-18:00. Za utrudnienia przepraszamy.


Noc w Bibliotece

Wielkimi krokami zbliża się Noc w Bibliotece. W tym roku organizowana jest 25 maja w godzinach od 20:00 do 22:00. Zapraszamy dzieci w wieku przedszkolnym oraz ze szkoły podstawowej z klas 1-3. W tym roku nie ma zapisów, tylko każdy kto chce, może przyjść. Spotkanie podzielone będzie na 2 części. O 20:00 wystąpi Teatr Moralitet ze spektaklem "Wielkie hece w bibliotece". Natomiast druga część spotkania zatytułowana "RzeczpospoCzyta" zorganizowana jest z okazji obchodów 100 -lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Chcemy poprzez zabawę przybliżyć dzieciom trochę historii Polski. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do uczestnictwa w imprezie.


 

 

Spotkanie z pisarką Magdaleną Zarębską

22.05.2018 roku o godzinie 11:00 w ramach projektu "Rozczytana Aglomeracja" odbędzie się spotkanie z Panią Magdaleną Zarębską, autorką książek dla dzieci i dorosłych. Zapraszamy wszystkie chętne dzieci do odwiedzenia biblioteki i porozmawiania z autorką.


 

Majowe atrakcje dla dzieci

Majówki za nami, a my nie zwalniamy tempa. Mamy w planach dwie atrakcje dla naszych najmłodszych czytelników.

22 maja o 11:00 w Bibliotece odbędzie się spotkanie z panią Magdaleną Zarębską, autorką książek dla dzieci i dorosłych, w tym cyklu przygodowego o małej Idzie. 

Już trzy dni później – 25 maja w godzinach 20:00-22:00 w ramach inicjatywy „Noc w bibliotece” zostanie wystawione przedstawienie Teatru Moralitet pt „Wielkie hece w bibliotece”. Zaraz po nim rozpocznie się druga część spotkania zatytułowana „Rzeczpospolita czyta”, w której dzieciom zostanie przybliżona tematyka rodzimej sztuki i historii. 

Serdecznie zapraszamy dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej.


 

Laurka dla mamy - Dzień Matki

Zapraszamy dzieci na spotkanie pod tytułem "Laurka dla Mamy - Dzień Matki", które odbędzie się 15 maja o godzinie 16:30. W trakcie spotkania przewidziane jest czytanie wierszy z okazji Dnia Matki oraz wykonywanie portretów Mam.


Maj miesiącem darowania kar

W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek wychodzimy naprzeciw czytelnikom i ogłaszamy akcję darowania kar. Do końca maja bez żadnych konsekwencji wszyscy zapominalscy bez żadnych konsekwencji mogą oddać książki, które trzymają trochę za długo. Zachęcamy do odwiedzenia biblioteki i oddania zaległych książek.


 

Zajęcia dla dzieci w Filii w Minkowicach

Zapraszamy 2 i 4 maja od godziny 16:00 do Filii w Minkowicach, gdzie odbędą się kreatywne zajęcia, podczas których dzieci będą tworzyć zakładki do książek.

 


Informujemy, że w dniach od 1 do 3 maja biblioteka będzie nieczynna.


 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.  Z tej okazji 24 kwietnia o godzinie 16:30 odbędzie się spotkanie dla dzieci, w trakcie którego porozmawiamy o corocznym święcie książki, organizowanym w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. W trakcie zajęć również wykonamy prace plastyczne związane z książką.


 

Książki od Aglomeracji Wrocławskiej

W lutym otrzymaliśmy w darze od Aglomeracji Wrocławskiej pakiet książek. Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jelczu-Laskowicach dziękuje za podarowanie pozycji, które zasilą księgozbiór. Książki zostały wprowadzone do inwentarza Biblioteki Głównej i Filii Bibliotecznych. Zachęcamy do wypożyczania.

  

Zmiana godzin pracy w Wielki Piątek

Informujemy, że w Wielki Piątek (30.03.2018 r.) biblioteka będzie czynna do godziny 17:00.


Spotkanie z okazji pierwszego dnia wiosny

Zapraszamy dzieci na spotkanie z okazji nadejścia wiosny i zbliżających się świąt wielkanocnych. Spotkanie odbędzie się we wtorek 27.03.2018 o godzinie 16:30. Będziemy mówić o oznakach zbliżającej się wiosny oraz o tradycjach wielkanocnych.


 

Zmiana godzin pracy biblioteki w okresie od 09 marca do 23 marca

 

Informujemy, że w dniach od 09 marca do 23 marca biblioteka w piątki będzie czynna do godziny 18:00.

 


Międzynarodowy Tydzień E-książki z IBUK Libra

Z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Tygodnia E-książki (4-10 marca) po raz kolejny IBUK Libra przygotował dla czytelników niespodziankę. W okresie od 3 do 20 marca poszerzony zostanie zestaw tytułów na platformie IBUK Libra o 4919 publikacji z literatury faktu, literatury pięknej oraz literatury dla dzieci i młodzieży. Przez ponad 2 tygodnie czytelnicy IBUK Libra otrzymają dostęp do pełnej treści wszystkich książek z wyżej wymienionych kategorii. Zachęcamy do korzystania z oferty, a osoby które nie mają jeszcze dostępu do platformy zapraszamy do biblioteki po odbiór kodów.


 

Magiczne wyprawy z Krzysztofem Petkiem

Zachęcamy do korzystania z oferty szkoleń i wypraw organizowanych przez pisarza Krzysztofa Petka. Przedsięwzięcie, które jest realizowane między innymi przez pisarza pozwala zorganizować w ciągu roku kilkadziesiąt outdoorowych szkoleń, wypraw i wyjazdów rekreacyjnych. W trakcie kilkudniowych wypraw w ciekawe miejsca w Polsce znajduje się czas na zwiedzanie, dobrą ucztę oraz wieczorne pogaduchy przy kominku lub ognisku. Noclegi nie są planowane w obiektach posiadających cztery czy pięć gwiazdek. Wyszukiwane są raczej kwatery i chaty z klimatem, niepowtarzalne, pachnące prawdziwym folklorem, swojskością, a wyprawy organizowane są w małych grupach.

W najbliższych miesiącach planowane są następujące wyprawy:

 • Wyprawa Przeklęty Szlak – Treking Beskidzki

 • Wyprawa w Przeszłość – Magiczne Święta Wielkanocne w Skansenie

 • Wyprawa do Krainy Łagodności – Majówka w Beskidzie Niskim

 • Wyprawa do Źródeł mocy – kompleksowy trening rozwoju osobistego

   

  W celu uzyskania szczegółowych informacji i cennika propozycji wypraw zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej www.magicznewyprawy.pl


 

Walentynki

Zapraszamy na spotkanie o tematyce walentynkowej, które odbędzie się 13.02.2018 o godz. 16:30. W programie pogadanka o uczuciach i wykonywanie ozdobnych kartek.


 

Wieczór z balladą – koncert Kuby Michalskiego

Zapraszamy na wieczór z balladą.
W czwartek, 8.02 o godzinie 18:00 w naszej bibliotece odbędzie się koncert pana Kuby Michalskiego. W kameralnych warunkach będzie można posłuchać ballad słynnego kanadyjskiego poety i piosenkarza – Leonarda Cohena.
Wstęp wolny.


 

Ferie zimowe 2018

Święta za nami, a teraz wielkimi krokami zbliżają się ferie. Dla tych, którzy nigdzie się w ten czas nie wybierają, mamy garść propozycji na spędzenie go w naszej bibliotece :)
Zapraszamy dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

I tydzień ferii:
15.01 (16:00-17:30) – Zima – pogadanka o tym jak spędzamy wtedy wolny czas i jakie sporty uprawiamy; rysowanie ulubionych pejzaży zimowych
16.01 (16:00-17:30) – Dzień Babci i Dzień Dziadka – rozmowa z dziećmi, wykonywanie drzewa genealogicznego oraz portretów babć i dziadków
18.01 (11:00-12:00) – Teatr Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa – przedstawienie „Pod starym Wawelem przygód bez liku” (legenda o złym Smoku i sprytnym Szewczyku)

II tydzień ferii:
22.01 (16:00-17:30) – Zabawa słowem, przysłowia polskie – czytanie i rozmowa na temat książki „Co to znaczy”
23.01 (16:00-17:30) – „Zima Muminków” – głośne czytanie powieści Tove Jansson; wykonywanie prac plastycznych
25.01 (16:00-17:30) – Warsztaty „Pachnące mydełka” – sensoryczne warsztaty dla dzieci; Będziemy dotykać, będziemy wąchać, będziemy cieszyć wzrok i wytężać słuch, a przede wszystkim będziemy się bawić i tworzyć autorskie mydełka glicerynowe
Na warsztaty obowiązują zapisy – zgłaszać można się tylko osobiście u bibliotekarzy. Ilość miejsc ograniczona.


 

Życzenia świąteczne

Z okazji zbliżających się świąt życzymy wszystkim Czytelnikom zdrowych, spokojnych i mile spędzonych chwil w rodzinnym gronie. Jednocześnie informujemy, że w dniu 22.12.2017 r. biblioteka będzie czynna do godziny 18:00.


Spotkanie z pisarzem - panem Marcinem Pałaszem

W piątek 15 grudnia 2017 r. o godzinie 9:00 w ramach projektu Rozczytana Aglomeracja będziemy gościć polskiego pisarza pana Marcina Pałasza. Jest to autor książek dla dzieci i młodzieży oraz słuchowisk. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Jest Laureatem Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego oraz dwukrotnym laureatem wyróżnienia w tym konkursie.  Napisał między innymi  takie książki jak: „Sposób na Elfa”, „Wakacje w wielkim mieście”, „Opowieści z Krainy Potworów” i wiele innych. Serdecznie zapraszamy dzieci do uczestnictwa w spotkaniu.


Zwyczaje Bożonarodzeniowe

Zapraszamy dzieci na spotkanie o zwyczajach i tradycjach Bożonarodzeniowych, które odbędzie się 12.12.2017 o godzinie 16:30.W programie robienie ozdób choinkowych oraz śpiewanie kolęd.

Zapraszamy!


Spotkanie z podróżnikiem Bolesławem Grabowskim

Zapraszamy na spotkanie z podróżnikiem Bolesławem Grabowskim, które odbędzie się w bibliotece 08.12.2017 r. o godzinie 18:00. Tematem spotkania będzie Ziemia Święta. Pan Bolesław przeniesie nas swoimi opowieściami do Petry – pięknego starożytnego miasta Nabatejczyków, położonego w trudno dostępnej pustynnej dolinie Jordanii oraz do najstarszego miasta świata – Jerycha. Zobaczymy Morze Martwe położone w największej depresji na Ziemi (414 m. p.p.m.) oraz miejscowości wokół Jeziora Galilejskiego związane z działalnością Jezusa Chrystusa. Masada – imponująca twierdza wzniesiona przez Heroda Wielkiego, Machtesz Ramon – największy na świecie krater krasowy na Pustyni New oraz Jerozolima - Święte Miasto trzech największych religii monoteistycznych Judaizmu, Islamu i Chrześcijaństwa – to jedynie część miejsc, które podróżnik zaprezentuje nam podczas spotkania. Zapraszamy wszystkich chętnych i zachęcamy do uczestnictwa w spotkaniu.


 

Spokanie z podróżnikiem Leszkiem Szczasnym

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z podróżnikiem Leszkiem Szczasnym, który po raz kolejny odwiedzi naszą bibliotekę. Tym razem tematem slajdowiska będzie Tanzania. Spotkanie odbędzie się 1.12.2017 r. o godzinie 18:00. Sam podróżnik tak mówi o swojej podróży do tego miejsca:

 

Slajdowisko TANZANIA 2015 - Będziemy chwilę tylko w turystycznych (jak np. Arusha) miejscach tego wielkiego i inspirującego kraju. Przede wszystkim jednak skupimy się na tym, co mam już od dawna w swoim zwyczaju, na życiu codziennym, tym prawdziwym, a jakże dalekim od folderów i newsów medialnych. Zajrzymy do Babati, bo spodobała mi się jego nazwa. Stamtąd pojedziemy do Kolo, choć ostatecznie niczego tam nie zwiedzimy. W Singidzie będziemy wdrapywać się z dzieciakami po okalających miasto skałach. W Mwanzie odwiedzimy fundację pomagającą dziewczynkom z biednych rodzin. Nad Jeziorem Wiktorii będziemy cieszyć się razem z rybakami z ich drobnych sukcesów. W Geicie rowerowymi taksówkami pojedziemy do kopalni złota. W Biharamulo dotkniemy niemieckich śladów kolonialnej przeszłości. W Kahamie pozwolimy się zauroczyć cegielnianemu zagłębiu. W Tengeru na cmentarzu pochylimy się nad grobami polskich uchodźców z czasów drugiej wojny światowej. W Parku Lake Manyara spojrzymy m.in w groźne oczy bawołów. Będzie duszno, kolorowo, przygodowo... Zobaczymy życie przez duże "Ż".

Zapraszamy do odwiedzenia biblioteki i wysłuchania na żywo relacji z tej podróży.


 

 

Dzień Pluszowego Misia

Zapraszamy dzieci na spotkanie z okazji Dnia Pluszowego Misia, które odbędzie się 21.11.2017 r. o godzinie 16:30. W programie czytanie bajek oraz prace plastyczne na temat pluszowych przyjaciół.

 

 


 

"Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 1 - Zakup Nowości Wydawniczych do Bibliotek Publicznych"

Informujemy, że nasza biblioteka po raz kolejny uczestniczy w wieloletnim programie "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 1- Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych". Wartość dotacji wynosi 12300 zł. W związku z powyższym, w celu realizacji zadania dokonujemy zakupów nowości wydawniczych książek, które zwiększą naszą ofertę czytelniczą dla użytkowników biblioteki i urozmaicą księgozbiór. Zakup jest realizowany ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Udział w programie zapewnia stały dopływ nowych pozycji wydawniczych w naszej instytucji.

    

 


Zmiana godzin pracy biblioteki

 

Informujemy, że w dniu 20.10.2017 r. (piątek) biblioteka będzie czynna w godzinach od 10:00-18:00

 


 

Spotkanie z okazji Światowego Dnia Zwierząt

4 października 2017 roku przypadły coroczne obchody Światowego Dnia Zwierząt. Został on ustanowiony w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji.

Obchody Dnia mają na celu zmienić zachowanie ludzi w stosunku do zwierząt i uświadomienie im, że zwierzę to istota żywa, a nie rzecz i ma swoje prawa. Również i my przyłączamy się do tej akcji i chcemy uczyć dzieci miłości i szacunku do zwierząt. Z tej okazji 19.10.2017 (czwartek) o godzinie 16:30 odbędzie się spotkanie dla dzieci pt. „Bądź bratem dla braci naszych mniejszych”. W programie: rozmowa o właściwym stosunku do zwierząt oraz tworzenie portretów „ulubieńców domowych”, bądź rysunku ulubionych zwierząt. Serdecznie zapraszamy naszych najmłodszych na spotkanie.


 

Gorąco zapraszamy na wieczór z poezją śpiewaną

W pierwszy piątek października (6.10.2017) o godzinie 18:00 będziemy gościć w Bibliotece pana Kubę Michalskiego. W programie piosenki Jacka Kaczmarskiego – m.in. słynne „Mury”.
Wstęp wolny.

Kuba Michalski to artysta wielokrotnie nagradzany, w duecie z Justyną Bacz wygrał Festiwal Pieśni Leonarda Cohena w Krakowie. Wydał pięć albumów z zespołem „Cotton Cat” i cztery solowe, w tym jeden z piosenkami Jacka Kaczmarskiego.


 

Bogactwo jesieni – za co ją cenimy

Już 28.09 w czwartek na 16:30 zapraszamy na pierwsze powakacyjne spotkanie z dziećmi. W programie rozmowa o jesiennych zwyczajach zwierząt, czytanie opowiadań i wspólne rysowanie.
Czekamy na Was! :)


 

"Wakacje za pasem..."

Zapraszamy dzieci na spotkanie pod tytułem "Wakacje za pasem...", które odbędzie się 20.06.2017 o godzinie 16:30 (wtorek) w naszej bibliotece. Z racji tego, że zbliżają się wakacje porozmawiamy o tym, jak dzieci spędzają czas letni, poczytamy wiersze o tej gorącej porze roku oraz będziemy tworzyć letnie prace plastyczne. Serdecznie zapraszamy.


Spotkanie z Pawłem Wakułą

Przypominamy, że 8 czerwca o godzinie 8:15 odbędzie się spotkanie dla dzieci z pisarzem Pawłem Wakułą w ramach akcji "Z książką na walizkach". Po spotkaniu będzie można nabyć książki autora z autografem. Poniżej przedstawiamy listę książek wraz z cenami.


Spotkanie z Magdaleną Knedler

W ramach projektu „Rozczytana Aglomeracja” 8 czerwca o godzinie 18:00 odbędzie się spotkanie autorskie z Magdaleną Knedler. Jest to autorka powieści obyczajowych („Pan Darcy nie żyje”, „Winda”, „Klamki i dzwonki”) oraz kryminalnego cyklu o pani komisarz Annie Lindholm („Nic oprócz strachu”, „Nic oprócz milczenia” i „Nic oprócz śmierci”). Na swoim koncie ma również krótkie formy i publicystykę. Za powieść „Pan Darcy nie żyje” otrzymała nominację w kategorii „debiut” do nagrody Emocje 2015, przyznawanej przez Radio Wrocław Kultura za najciekawsze lokalne wydarzenie kulturalne roku i nominację do nagrody WARTO 2016 przyznawanej przez wrocławską Gazetę Wyborczą. Magdalena Knedler jest pasjonatką dziewiętnastowiecznych powieści, klasycznych kryminałów i malarstwa impresjonistycznego. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w tym ciekawym spotkaniu. Będzie można na nim również nabyć książki autorki z autografem.


Spotkanie z Arkadiuszem Niemirskim

31 maja 2017 roku (środa) o godzinie 11:30 będziemy gościli Arkadiusza Niemirskiego - polskiego powieściopisarza, satyryka i dziennikarza. Jest on autorem książek dla młodzieży i dorosłych. W 2000 zadebiutował powieścią “Pan Samochodzik i skarby wikingów”. Do 2006 wzbogacił tę kultową serię o szesnaście tomów. W lipcu 2003 nakładem wydawnictwa OSSOLINEUM ukazała się jego pierwsza “oryginalna” powieść detektywistyczna dla młodzieży Pojedynek detektywów”, a na jesieni tego samego roku zbiór opowiadań kryminalnych “Zbrodnia prawie doskonała”.

Prowokator” (Wydawnictwo Wołoszański, 2014) to jego ostatnia powieść dla dorosłych. Na jesieni 2015 na rynku księgarskim pojawiły się wznowienia dwóch starszych powieści: "Pojedynek detektywów” i "Testament bibliofila” z nowym zakończeniem (Wydawnictwo “Skrzat ). “Dziennik grzesznika” to jego najnowszy tom (2016).

Spotkanie odbędzie się w Zespole Szkół imienia Jana Kasprowicza w Jelczu-Laskowicach, wezmą w nim udział uczniowie z gimnazjum.

 


Spotkanie dla dzieci z okazji Dnia Matki

Już w ten czwartek (25.05.2017 r.) o godz 16:30 zapraszamy dzieci na spotkanie zatytułowane "Bukiecik dla Mamy".Będziemy czytać na nim opowiadania o sercu matki oraz wykonywać laurki, aby uczcić zbliżający się "Dzień Matki". Serdecznie zapraszamy !


 

Spotkanie z Pawłem Wakułą

8 czerwca o godzinie 8:15 w naszej bibliotece w ramach akcji „Z książką na walizkach 2017” odbędzie się spotkanie z Pawłem Wakułą. Jest to polski rysownik prasowy, ilustrator, autor książek dla dzieci – absolwent malarstwa i pedagogiki artystycznej na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Publikował rysunki satyryczne w między innymi „PC World Computer”, "Super Expressie” „Gilotynie”, „Wędkarzu Polskim”, „Expressie Ilustrowanym”, "Przeglądzie Sportowym”, "Gazecie Wyborczej”, od roku 1995 związany z "Tygodnikiem Angora” oraz „Angorką” dodatkiem dla dzieci (i nie tylko), dla których tworzy rysunki, collage, humoreski.

 

Książki dla dzieci napisane przez Pawła Wakułę:

 • „Co w trawie piszczy” – wyróżnienie w konkursie literackim im. Astrid Lindgren przez fundację „ABC XXI – Cała Polska czyta dzieciom”

 • „Kajtek i Yetik” – nominacja do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego

 • „Kajtek i Yetik podnoszą żagle”

 • „Na tropie sześcioptaka”

 • „Mój tata jest olbrzymem”

 • „Jagiełło pod... prysznicem”

 • „Dębowa kołyska"

 • „Piastowskie orły – 10 opowiadań z czasów Piastów" – wspólnie z Kazimierzem Szymeczko i Grażyną Bąkiewicz

 • „Od morza do morza – 10 opowiadań z czasów Jagiellonów" – wspólnie z Kazimierzem Szymeczko i Grażyną Bąkiewicz

 • „Dentysta w paszczy krokodyla i inne historie z Doliny Bagiennej Trawy"

 • „Husarskie skrzydła – 10 opowiadań z czasów Rzeczpospolitej szlacheckiej" - wspólnie z Kazimierzem Szymeczko i Grażyną Bąkiewicz

Zapraszamy do uczestnictwa w spotkaniu dzieci w wieku 6-10 lat.


 

"Z książką na walizkach"

Już po raz kolejny nasza biblioteka włącza się w akcję „Z książką na walizkach”. Tegoroczna XIV edycja dolnośląskich spotkań z pisarzami odbędzie się pod nazwą „Z książką na walizkach. A to historia”. W tym roku impreza odbędzie się w dniach 7-10 czerwca 2017 w różnych miejscowościach na Dolnym Śląsku. Wezmą w niej udział następujący autorzy: Grażyna Bąkiewicz, Dorota Combrzyńska-Nogala, Zuzanna Orlińska, Renata Piątkowska, Sergiusz Pinkwart, Kazimierz Szymeczko, Krystyna Śmigielska, Agnieszka Tyszka, Paweł Wakuła, Katarzyna Wasilkowska, Joanna Zagner-Kołat, Andrzej Żak.

Naszą bibliotekę odwiedzi Paweł Wakuła – polski rysownik prasowy, ilustrator oraz autor książek dla dzieci. Spotkanie odbędzie się 8 czerwca 2017 roku w godzinach 8:15-9:45.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządów Województwa Dolnośląskiego, Gminy Wołów i Powiatu Wołowskiego.

Głównymi organizatorami akcji są: Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu, Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego, Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wołowie, Wydawnictwo Literatura oraz Wydawnictwo Akapit Press.

 

Zachęcamy również do wzięcia udziału w konkursie plastyczno-literackim „A to historia” zorganizowanym z okazji XIV Dolnośląskich Spotkań Pisarzy z Młodymi Czytelnikami „A to historia! Dolnośląskie spotkania z książką na walizkach”. Regulamin konkursu przedstawiamy poniżej.

 

Zachęcamy Czytelników do czynnego uczestnictwa w tej imprezie.

 


Miesiąc bibliotek

Maj miesiącem bibliotek i bibliotekarzy. 
Z tej okazji wychodzimy naprzeciw tym, którzy nie oddali książek w terminie. Do końca miesiąca wszystkie wypożyczone u nas pozycje można zwrócić nie płacąc przy tym żadnej kary. 

Dostęp do bazy IBUK LIBRA

Szukasz materiałów popularno-naukowych? Odbierz kod dostępu do bazy IBUK LIBRA.
Wraz z odnowieniem prenumeraty, po raz kolejny odblokowaliśmy dla naszych czytelników darmowy dostęp do wybranych elektronicznych książek i czasopism wydawnictwa naukowego PWN.
Aktualnych użytkowników zapraszamy do zapoznania się z nową listą zasobów, a zainteresowanych ofertą – do odbioru unikalnego kodu. Wystarczy zgłosić się do naszej placówki. 

"Moja ojczyzna - Polska"

Dnia 27.04.2017 r. o godzinie 16:30 zapraszamy dzieci na spotkanie tematyczne pod tytułem "Moja Ojczyzna - Polska". W czasie spotkania porozmawiamy z naszymi najmłodszymi czytelnikami o patriotyzmie, symbolach oraz barwach narodowych. Nie zabraknie też zajęć plastycznych, w trakcie których wykonamy razem polskie chorągiewki.

 

 


Spotkanie z Ewą Chotomską

W środę 26.04.2017 r. o godz. 11:00 będziemy gościć pisarkę, autorkę książek dla dzieci, Panią Ewę Chotomską.Ewa Chotomska była scenarzystką programów telewizyjnych skierowanych do najmłodszych: Tik Tak, Fasola, Domowe Przedszkole, Młynek. W programie Tik-Tak przez wiele lat występowała jako Ciotka Klotka. Jest także autorką tekstów do wielu piosenek dla dzieci, które stały się powszechnie znane, m.in: Szczotka, pasta, Mydło lubi zabawę, Myj zęby, Moja fantazja.
Spotkanie jest skierowane do najmłodszych dzieci, zaproszone na nie są dzieci z Przedszkola Niepublicznego  "Magdalenka"  oraz z Przedszkola Niepublicznego "Entliczek"


Dar od Stowarzyszenia Aglomeracji Wrocławskiej

Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Aglomeracji Wrocławskiej przekazało nam w darze kilkanaście pozycji książkowych. Dziękujemy.
Książki zostały już wpisane do katalogu naszej biblioteki i filii. Teraz czekają na to, by wypożyczone trafić do Waszych domów. :)

 


 

Gazeta Wyborcza w postaci cyfrowej

 

"Gazeta Wyborcza" dostępna jest dla naszych czytelników dzięki firmie PITax.pl Łatwe podatki


Życzenia świąteczne

Taką oto piękną kartkę podarowali nam Dyrektor i Pedagodzy z przedszkola „Magdalenka”.
Serdecznie dziękujemy. Również życzymy wesołych Świąt i oby przyszłe dni przyniosły samą radość i szczęście :)

Dyrekcja i Bibliotekarki z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jelczu-Laskowicach.


 

Wiosenne zapowiedzi  

W poniedziałek (13.03.2017) o 10:00 będziemy gościć w Bibliotece artystów Teatru MASKA, którzy wystawią przedstawienie „Misio Tulisio”. Zapraszamy na widownię dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. 

A już w przyszły czwartek (16.03.2017) o 16:30 odbędzie się u nas kolejne spotkanie dla najmłodszych, zatytułowane „Za co kochamy wiosnę?”. W programie czytanie wierszy i opowiadań oraz wykonywanie prac plastycznych. Zapraszamy!


 

Ferie w Bibliotece! 

Zapraszamy dzieci na zimowe spotkania w naszej placówce:

13.02 (poniedziałek), godz. 16:00 – „Kocha, lubi, szanuje” czyli o uczuciach – zajęcia literacko-plastyczne
14.02 (wtorek), godz. 10:00 – Teatr MASKA „Dobre wychowanie z nami zostanie” – widowisko dla dzieci (dla dzieci uczęszczających do klas 0-III szkoły podstawowej)
16.02 (czwartek), godz. 16:00 – „Pejzaż zimowy” – pogadanka, czytanie bajki
21.02 (wtorek), godz. 10:00 – Psie i kocie zabawy. Spotkanie z weterynarzem.
23.02 (czwartek), godz. 16:00 – „Zimowa giełda rozrywki” – gry, łamigłówki, quizy, gry planszowe. 

Zmiana godzin otwarcia biblioteki w piątki

Informujemy, że z powodu urlopu pracownika, do końca stycznia biblioteka w piątki będzie czynna w godzinach 10:00-18:00.


 

Spotkanie z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka odwołane

Informujemy, że z powodu przedłużającego się remontu spotkanie dla dzieci z okazji Dnia Babci i Dziadka, które miało się dziś odbyć, zostaje odwołane. Zajęcia odbędą się w innym terminie, o którym będziemy na bieżąco informować.


 

Dzień Babci i Dzień Dziadka

W poniedziałek (9.01) o 16:30 odbędzie się spotkanie dla dzieci dotyczące zbliżających się Dnia Babci i Dnia Dziadka. W programie pogadanka o drzewie genealogicznym i przygotowywanie prac plastycznych.  

Boże Narodzenie – spotkanie z dziećmi

Już na wtorek 13.12 (godz. 16:30) zapraszamy dzieci na kolejną pogadankę w naszej Bibliotece. Tym razem tematami będą zima i zwyczaje bożonarodzeniowe. W programie także wspólne kolędowanie. 

Dzień Pluszowego Misia

We wtorek 22.11.2016 o godzinie 16:30 po raz kolejny w bibliotece będziemy obchodzić Święto Pluszowego Misia. Zapraszamy dzieci do uczestnictwa we wspólnej zabawie

.


 

Studia podyplomowe na UZ

Wydział Artystyczny Uniwersytetu Zielonogórskiego ogłasza nabór na drugą edycję studiów podyplomowych o tematyce: Ilustracja i komiks z elementami concept art.

Kierunek jest zupełną nowością w zakresie kształcenia artystycznego, adresowany bezpośrednio do uczestników życia kulturalnego skupionego wokół bibliotek i innych instytucji kultury oraz osób zainteresowanych literaturą bądź komiksem i zawodowo się nimi zajmujących.

 


 

Światowy dzień dobroci dla zwierząt

Na wtorek (18.10), na godzinę 16:30 zapraszamy dzieci na pogadankę o szacunku dla zwierząt. W programie również zajęcia plastyczne. 

Dary Jesieni – spotkanie dla dzieci

Już 27.09 (we wtorek) o godzinie 16:30 w naszej bibliotece odbędzie się spotkanie dla dzieci zatytułowane: Dary Jesieni. 
Serdecznie zapraszamy naszych najmłodszych czytelników :) 

Spotkanie z Agnieszką Lingas-Łoniewską – 23.09

Już wkrótce – 23 września (piątek) o 18:00, odbędzie się w naszej bibliotece kolejne spotkanie autorskie. Tym razem gościć będziemy wrocławską pisarkę Agnieszkę Lingas-Łoniewską. 
Serdecznie zapraszamy :)W dniach od 04.07-07.07.2016 r. biblioteka będzie zamknięta

Informujemy, że w dniach od 04.07.-07.07.2016 r. (od poniedziałku do czwartku) biblioteka będzie zamknięta z powodu wdrażania nowego systemu bibliotecznego. Za utrudnienia przepraszamy.


Zmiana godzin pracy biblioteki w dniach 28.06.2016 i 29.06.2016

 

Informujemy, że w dniach 28.06 - 29.06.2016 roku biblioteka będzie czynna w godzinach od 15:00 do 18:00 z powodu szkolenia.

 


"Gdzie spędzę letni, wakacyjny czas?

Zapraszamy dzieci na ostatnie przed wakacjami spotkanie pod tytułem "Gdzie spędzę letni, wakacyjny czas?". Spotkanie odbędzie się 21.06.2016 roku o godzinie 16:30. W programie pogadanka, czytanie wierszy oraz tworzenie prac plastycznych.


Spotkanie z Tomaszem Duszyńskim
(Rozczytana aglomeracja)

W ramach projektu „Rozczytana aglomeracja”, w dniu 10.06 (piątek) odbędzie się spotkanie z Tomaszem Duszyńskim, dziennikarzem i pisarzem – autorem wielu opowiadań fantastycznych, książek dla dzieci i młodzieży oraz legend związanych z Dolnym Śląskiem. 

Spotkanie z Krystyną Szulczyńską
(Z książką na walizkach)

9.06 w bibliotece gościć będziemy panią Krystynę Szulczyńską, która zajmuje się przekładem literatury młodzieżowej z języka włoskiego na polski. 
Spotkanie organizowane jest w ramach 13 edycji Dolnośląskich Spotkań Pisarzy z Młodymi Czytelnikami – „Z książką na walizkach”.​ 

Raj w rodzinie

Z okazji zbliżających się Dnia Matki i Dnia Ojca, zapraszamy dzieci na spotkanie w bibliotece zatytułowane „Raj w rodzinie”, które odbędzie się 19.05 (czwartek) o godzinie 16:30. W programie pogadanka o miłości w rodzinie i zajęcia plastyczne.

 


Spotkanie z podróżnikiem Leszkiem Szczasnym

Zapraszamy na spotkanie z podróżnikiem Panem Leszkiem Szczasnym, który ponownie odwiedzi naszą bibliotekę 13 maja o godzinie 18:00. Tym razem odbędzie się slajdowisko pod tytułem "Ruandka w Afryce, czyli z piekła do raju", podczas którego pan Leszek będzie opowiadał o swojej podróży do Ruandy. Autor tak pisze o tej wyprawie :

"Slajdowisko "RUANDKA W AFRYCE, CZYLI Z PIEKŁA DO RAJU" jest materiałem przygotowanym z 3,5-tygodniowej wyprawy do serca Afryki, do Ruandy w grudniu 2011 roku. To mały podrównikowy (k)raj tysiąca wzgórz i miliona uśmiechów. Piekło, jakim były bratobójcze walki pomiędzy Tutsi i Hutu w 1994 r. odchodzi powoli i skutecznie na drugi plan, o czym przekonuję się w poświęconych tej tragedii memoriałom. Przez ponad tydzień z lubością penetruję czystą i bezpieczną stolicę Kigali, zwaną Singapurem Afryki. Nad jeziorem Kivu, przy granicy z Kongiem, spędzam wigilię, szukając wina bananowego. Na wsi z kolorowo poubieranymi pasterkami przemierzam plantacje kawy i herbaty. Zamiast gonić za popularnymi w Ruandzie szympansami, wolę być blisko przyjaznych ludzi - na weselu, w rozśpiewanych i roztańczonych świątyniach chrześcijańskich, na festynie samorządowym, w trakcie ludowych sądów gacaca. Uczę się grać w igisoro i odnotowuję pierwsze zwycięstwa. Podziwiając tutejszą przedsiębiorczość, sam daję zarobić ulicznym krawcom. W przerwach rozkoszuję się świeżymi ananasami, bordowymi awokado i japońskimi śliwkami oraz szkolę się, jak reagować na formułę "Muzungu, faranga!!!". I z dziećmi, i z dorosłymi przybijam popularnego tu "żółwika", a fryzjerkom z Gisenyi, kunsztownie zaplatającym czarne warkoczyki, obiecuję, że do Ruandy na pewno wrócę."

Wszystkich zainteresowanych, którzy chcieliby się spotkać z podróżnikiem i posłuchać tej relacji zapraszamy serdecznie. W trakcie spotkania będzie dostępna książka "Świat na wyciągnięcie ręki" w cenie 30 zł. Oprócz tego kupić będzie można w cenie 3 zł duże orientalne widokówki ze zdjęć L.Szczasnego.


"Kto ty jesteś - Polak mały..."

Zapraszamy dzieci na spotkanie pod tytułem "Kto ty jesteś - Polak mały...", które odbędzie się w bibliotece 26.04.2016 roku o godzinie 16:30. W programie: pogadanka o hymnie, fladze polskiej oraz patriotyzmie. Dzieci będą wykonywać na zajęciach chorągiewki.


 

 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich - Przyjęcie dla Królowej Książki

23 kwietnia przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Wrocław w tym czasie rozpocznie roczną kadencję jako Światowa Stolica Książki UNESCO. W ramach Światowej Stolicy Książki UNESCO będą podejmowane liczne inicjatywy związane z promocją książki i czytelnictwa. Nasza biblioteka również włącza się w obchody tego święta i tego dnia zorganizuje dla dzieci spotkanie pod tytułem „Przyjęcie dla królowej książki”. Rozpocznie się ono 23 kwietnia (sobota) o godz. 11:00 i będzie miało charakter animacji czytelniczej. Natomiast o godzinie 12:00 – w samo południe – wszyscy uczestnicy złożą życzenia książkom, by uczcić ich święto. Zachęcamy dzieci do uczestniczenia w tym spotkaniu.


 


Nabór do projektu "OBUDŹ SWÓJ POTENCJAŁ"

Młodzieżowe Centrum Kariery w Jelczu-Laskowicach ogłasza nabór do projektu: OBUDŹ SWÓJ POTENCJAŁ”

 

Kryteria rekrutacji dla uczestników projektu:

• wiek 18-24 lata (w chwili przystąpienia do projektu osoba musi 

mieć ukończony 18 r.ż. i jednocześnie nie mieć ukończonego 25 r.ż.), • bycie osobą niepracującą/bierną zawodowo, • bycie osobą niekształcącą się i nieszkolącą się (tzw. grupa NEET), • nieposiadanie w ogóle kwalifikacji zawodowych, posiadanie niskich kwalifikacji zawodowych lub posiadanie kwalifikacji zawodowych niedostosowanych do potrzeb rynku pracy.

W ramach projektu uczestnicy mają zagwarantowany udział w nieodpłatnych kursach komputerowych, językowych oraz kursie na prawo jazdy kategorii B, w zajęciach z doradcą zawodowym oraz kursach zawodowych. Projekt kończy się 3-miesięcznymi płatnymi stażami w wybranych firmach. Za ukończenie kursu zawodowego również zostanie wypłacone wynagrodzenie.

Po ukończeniu stażu, istnieje możliwość uzyskania zatrudnienia w firmie, w której był odbywany staż.

Ponadto uczestnicy mają zagwarantowany zwrot kosztów dojazdu na kurs, a także zwrot kosztów poniesionych np. na przedszkole.

Podczas kursów zapewnione są nieodpłatne posiłki.

 

Kontakt: MCK Jelcz-Laskowice

Ul. Techników 12

Tel. 71 318 80 15

 

Zachęcamy do skorzystania z oferty


Noc w bibliotece - Impreza zmysłów

Informujemy, że nabór na Noc w bibliotece - Impreza zmysłów, która odbędzie się 15.04.2016 roku, został zakończony z uwagi na to, że, wszystkie miejsca są już zajęte.


Noc w Bibliotece - Impreza zmysłów

Zapraszamy dzieci w wieku 6-10 lat do uczestnictwa w organizowanej przez bibliotekę Nocy w Bibliotece. W tym roku odbędzie się ona pod hasłem "Impreza zmysłów". W trakcie trwania imprezy czekają na dzieci różne atrakcje, m.in. zabawy oddziałujące na zmysły, warsztaty mydlarskie, podczas których dzieci stworzą własnoręcznie mydełka glicerynowe, które później zabiorą do domu. Warsztaty poprowadzi pani Joanna Mądrala Animacja Zabaw Trele Morele. Niewątpliwie dużą atrakcją dla dzieci będzie oczywiście jak co roku możliwość spania w bibliotece :) Noc w Bibliotece rozpocznie się 15 kwietnia o godzinie 20:00 i będzie trwała do 16 kwietnia do godziny 8:00. Warunkiem uczestnictwa dziecka w imprezie jest wypełnienie zgody przez prawnego opiekuna i dostarczenie jej do biblioteki do 13 kwietnia 2016 roku. Więcej informacji w bibliotece lub pod numerem telefon 71 318 16 02.

REGULAMIN SPOTKANIA
NOC W BIBLIOTECE - IMPREZA ZMYSŁÓW

 

 1. Organizatorem imprezy jest Miejska Biblioteka Publiczna w Jelczu-Laskowicach

 2. Impreza przeznaczona jest dla dzieci w wieku 6-10 lat.
  Liczba uczestników: maksymalnie 30 osób.
  Decyduje kolejność zgłoszeń.

 3. Termin i czas spotkania: noc z 15 kwietnia na 16 kwietnia 2016 r. ( z piątku na sobotę), od godz. 20:00 do godz. 8:00

 4. Miejsce spotkania: Miejska Biblioteka Publiczna w Jelczu-Laskowicach,
  ul. Bożka 11, 55-220 Jelcz-Laskowice

 5. Uczestnicy przynoszą ze sobą:

 • rzeczy, na których będą mogli spać: śpiwory, koce, karimaty, poduszka, itp.

 • jedzenie i picie

 • obuwie zmienne

 • szczoteczka do zębów, ręcznik, rzeczy do spania

 1. Organizatorzy zapewniają uczestnikom poczęstunek w formie soku/herbaty. Natomiast kanapki dzieci przynoszą ze sobą.

 2. Podczas całej imprezy obowiązuje bezwzględny zakaz wychodzenia z biblioteki

 3. W przypadku złamania zakazu uczestnik opuszcza imprezę w bibliotece : bibliotekarz powiadamia telefonicznie rodziców/opiekunów, którzy odbierają dziecko z biblioteki

 4. Warunkiem uczestnictwa w „Nocy w Bibliotece – Impreza zmysłów” jest przyniesienie do biblioteki pisemnej zgody rodziców/opiekunów do dnia 13 kwietnia 2016 r. Zgody dostępne są w bibliotece.

 5. Dziecko wraca do do domu pod opieką osoby, która została wpisana na zgodzie uczestnictwa

 6. Wszelkich dodatkowych informacji udzielają bibliotekarze w bibliotece

  lub pod nr tel. 71 318 16 02


 

 

 

"Kto ty jesteś - Polak mały..."

Zapraszamy dzieci na spotkanie pod tytułem "Kto ty jesteś - Polak mały...", które odbędzie się w bibliotece 26.04.2016 roku o godzinie 16:30. W programie: pogadanka o hymnie, fladze polskiej oraz patriotyzmie. Dzieci będą wykonywać na zajęciach chorągiewki.


 

Bezpieczny Internet na co dzień

Informujemy, że dnia 16.03.2016 o godzinie 15:00 odbędzie się spotkanie dla seniorów pod hasłem Dzień Bezpiecznego Internetu. Na spotkaniu będą poruszane kwestie zagrożeń płynących z korzystania z Internetu, bezpieczeństwa w Internecie, oprogramowań antywirusowych oraz zasad bezpiecznego korzystania z Internetu, Zapraszamy serdecznie osoby zainteresowane poznaniem tej wiedzy.


"Marzanna, boćki, nowalijki" - jaka to pora roku?

Zapraszamy dzieci na spotkanie tematyczne pod tytułem "Marzanna, boćki, nowalijki" - jaka to pora roku?. Spotkanie odbędzie się w bibliotece 15.03.2016 o godzinie 16:30 . W programie czytanie wierszy o wiośnie oraz prace plastyczne związane ze świętami wielkanocnymi.

Zapraszamy serdecznie


Spotkanie z pisarką - Anną Bednarską

Zapraszamy do biblioteki na spotkanie z pisarką, Anną Bednarską. Pani Anna jest z wykształcenia dziennikarką. Zadebiutowała trzynaście lat temu dramatem "Z twarzą przy ścianie", który opublikował "Dialog", a następnie wyreżyserowała Monika Strzępka w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. We wrześniu 2015 roku ukazała się jej powieść - "Trudny mężczyzna", którą autorka będzie promować również w naszej bibliotece. Spotkanie odbędzie się 18.03.2016 o godzinie 18:00. Będzie można zakupić powieść autorki w cenie ok 30 zł. Zachęcamy do przybycia.


Ferie w bibliotece

Zachęcamy dzieci do odwiedzania biblioteki podczas ferii zimowych. Co drugi dzień odbywać się będą zajęcia tematyczne, podczas których będzie można spędzić miło czas. Zajęcia będą trwały w godzinach od 16:30-18:00, z wyjątkiem teatrzyku, który odbędzie się 08.02.2016 o godzinie 09:30. Poniżej pełna rozpiska zajęć:

01.02.2016 (godz. 16:30)Bezpieczne ferie zimowe. Pogadanka o zimie i sportach zimowych. Rysunki dzieci o ulubionych sportach.

03.02.2016 (godz. 16:30) Światowy Dzień Kota. Pogadanka i prace plastyczne

05.02.2016 (godz. 16:30) Ferie z wierszem – piękna kraina wierszy. Czytanie najpiękniejszych utworów poetyckich dla dzieci.

08.02.2016 (godz. 09:30)Teatrzyk dla dzieci „Ostatnia książka świata”. Spektakl Teatru „Maska” z Krakowa.

10.02.2016 (godz. 16:30)Podróż dookoła świata. Poznajemy wybrane kraje. Układanie puzzli, zagadki.

12.02.2016 (godz. 16:30)Walentynkowe święto – Dzień zakochanych. Rozmowa o uczuciach. Prace plastyczne.

 

Zachęcamy do wspólnej zabawy !

 


 

Podziękowanie

Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jelczu-Laskowicach dziękuje Stowarzyszeniu Gmin i Powiatów Aglomeracji Wrocławskiej za przekazane w darze książki w liczbie 29 sztuk, które w znacznym stopniu wzbogacą zakres tematyczny naszych zbiorów. Przekazane pozycje zostały wprowadzone do bazy danych biblioteki.


Dzień Babci i Dzień Dziadka w bibliotece

Zapraszamy dzieci na spotkanie tematyczne z okazji Dnia Babci i Dziadka, które odbędzie się 19.01.2016 roku o godzinie 16:30. W programie pogadanka i prace plastyczne.

 


Godziny otwarcia biblioteki w Sylwestra

Informujemy, że w Sylwestra (31.12.2015 r.) biblioteka będzie czynna do godziny 15:00

  

 

W Wigilię biblioteka nieczynna

Informujemy, że 24.12.2015 roku (Wigilia) biblioteka będzie zamknięta.


Bożonarodzeniowe zwyczaje

Zapraszamy dzieci do biblioteki w dniu 8.12.2015 roku o godzinie 16:30 na spotkanie, na którym dowiedzą się o Bożonarodzeniowych zwyczajach. W programie dodatkowo tworzenie ozdób świątecznych i ubieranie choinki.

Zapraszamy do uczestnictwa


Spotkanie z podróżnikiem - panem Leszkiem Szczasnym

Przypominamy, że w piątek 27.11.2015 roku o godzinie 18:00 w bibliotece odbędzie się spotkanie z podróżnikiem - panem Leszkiem Szczasnym. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w spotkaniu i wysłuchania ciekawych opowieści.

 


 

Dzień Pluszowego Misia

Zapraszamy dzieci do uczestnictwa w spotkaniu z okazji Dnia Pluszowego Misia, które odbędzie się w bibliotece dnia 17.11.2015 roku o godzinie 16:30. Zachęcamy aby dzieci przyniosły ze sobą swoje ulubione maskotki.


 

Informacje od IBUK Libra

Przedstawiamy Czytelnikom kilka najświeższych informacji od IBUK Libra:

W serwisie YOUTUBE dostępne są 3 filmiki instruktażowe, które mogą być pomocne przy poruszaniu się po platformie IBUK Libra.

https://www.youtube.com/watch?v=p-DQnp1fvgI
https://www.youtube.com/watch?v=LWWktdghscY
https://www.youtube.com/watch?v=7GNxlHtmtWk

Uruchomiony został również profil IBUK Libra na Facebooku. Znajdą tam Państwo wiele informacji dotyczących dostępnych funkcjonalności, a także pojawiających się w ofercie nowości książkowych. Nie zabraknie również ciekawostek oraz konkursów. Warto dołączyć i być na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami
Gorąco zapraszamy do polubienia fanpage’a IBUK Libra!
https://www.facebook.com/IBUKLibraPWN

Poniżej przedstawiamy również listę książek, które będą udostępniane w kolejnych miesiącach, w ramach akcji „Prezent od IBUK Libra”:

Listopad: O jeden ląd za daleko – Jarosław Fischbach
http://libra.ibuk.pl/book/146470

Grudzień: Animal Rationale – Paweł Fortuna, Łukasz Bożycki
http://libra.ibuk.pl/book/147388

Styczeń: Zwyczajne pakistańskie życie – Joanna Kusy
http://libra.ibuk.pl/book/146201

Jeśli ktoś z czytelników nie ma jeszcze dostępu do portalu, a chciałby czytać książki przez Internet, zachęcamy do odwiedzenia biblioteki i pobrania indywidualnego kodu dostępu do serwisu IBUK Libra. Warto korzystać!


 

Studia podyplomowe na Uniwersytecie Zielonogórskim - kierunek "Ilustracja i komiks z elementami concept art"

Dla osób zainteresowanych studiami kierujemy ofertę Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego o naborze na studia podyplomowe na kierunku „Ilustracja i komiks z elementami concept art”. Kierunek jest zupełną nowością w zakresie kształcenia artystycznego, adresowany bezpośrednio do uczestników życia kulturalnego skupionego wokół bibliotek i innych instytucji kultury oraz osób zainteresowanych literaturą bądź komiksem.

Informacje o kierunku są dostępne na stronach:

www.isw.uz.zgora.pl oraz www.facebook.com/ilustracjaikomiks


"Zwierzę nie jest rzeczą..."

Zapraszamy dzieci 13.10.2015 roku o godz. 16:30 na spotkanie pt. "Zwierzę nie jest rzeczą - dbaj o swojego pupilka". W programie pogadanka i prace plastyczne.


Kreatywne warsztaty dla dzieci

Zapraszamy do zapisywania dzieci na warsztaty, które od października będą odbywać się w bibliotece. Organizatorem warsztatów jest Trele Morele Animacja Zabaw Dziecięcych. Więcej informacji na stronie internetowej www.trelemorele.info. Zapisy pod numerem telefonu 667 428 728.

 

  

Spotkanie z podróżnikiem - panem Leszkiem Szczasnym

Już po raz drugi w tym roku, będziemy gościć w bibliotece podróżnika – Pana Leszka Szczasnego. Serdecznie zapraszamy na spotkanie, które odbędzie się 27.11.2015 roku o godzinie 18:00. Tym razem tematem będzie slajdowisko pod tytułem „Starożytność i ramadan z dyktaturą w tle”. Jest to relacja z pobytu pana Leszka w Syrii we wrześniu 2008 roku. Jak sam pisze, zaczynał podróż od przeczekiwania burzy pyłowej w najbardziej zacofanych regionach Syrii wschodniej. Przy samej granicy z Irakiem w jednej z wiosek służył miejscowym jako telewizor. Zaraz potem nad Eufratem rozwiązywał biblijną legendę. Później miał już czas na odkrywanie zagubionych oaz i słynnych miejsc starożytnych (np. Palmyra, Apamea, Bosra), sięgając nawet pamiątek po Państwie Hetytów. Współczuł wielbłądom i żałował, że dżalabija nie jest bawełniana. Bez większego entuzjazmu oglądał zamki krzyżowców i tzw. umarłe miasta, natomiast zauroczyła go Maluula wciąż mówiąca językiem aramejskim oraz Hama z kunsztownymi noriami. Nie mógł też zajrzeć do dwóch syryjskich metropolii Aleppo i Damaszku, nie stroniąc przy tym od komentarzy dotyczących smutnej rzeczywistości tego zniewolonego kraju. W tle zaś widać Syrię jako skansen starych samochodów – 40-letnich mercedesów, volvo i fordów. Mówi o najstarszym alfabecie świata z Ugarit i o przeszkodach we współczesnym języku arabskim. Wielką atrakcją pokazu są ponadto bardzo bezpośrednie szczegóły ramadanu – przez cały czas jego obecności w Syrii trwał bowiem muzułmański post. O tych przeżyciach pan Leszek Szczasny będzie opowiadał również na spotkaniu w bibliotece, pokazując przy tym interesujące zdjęcia z podróży do tego kraju.

 

Leszek Szczasny jest raciborzaninem (ur. 1947) z wykształcenia politologiem i filozofem (UJ), a z zamiłowania społecznikiem, fotografem i przede wszystkim niezależnym globtroterem. Na kawę zbożową i daktyle zarabia, m.in. podróżując ze swoimi slajdowiskami i wystawami po placówkach kulturalnych w całej Polsce. Ma mnóstwo energii, zmysł obserwacji i swoje zdanie. Ponieważ podróżuje naprawdę za grosze, jest żywym dowodem na to, że „chcieć to móc”. Dociera w głąb danej kultury, często podważając związane z nią stereotypy. W 2010 roku wydał książkę „Świat na wyciągnięcie ręki”, której niepodrabialna, esencjonalna narracja stara się wyznaczać nowy styl podróżniczego reportażu. Książkę będzie można nabyć na spotkaniu w cenie 30 zł. Oprócz tego kupić będzie można w cenie 3 zł. Duże orientalne widokówki ze zdjęć Leszka Szczasnego.

 

 


Spotkanie autorskie z Panią Magdą Omilianowicz

 

Zapraszamy mieszkańców do biblioteki na spotkanie autorskie z Magdą Omilianowicz. Jest ona reporterką, zajmującą się tematyką społeczną i podróżniczą. Jej teksty ukazały się m.in. w „Głosie Koszalińskim”, „Gazecie Wyborczej”, „Polityce”, „Przeglądzie”, prasie kobiecej, nowojorskim „Kurierze Plus” i holenderskim „Reve”. Zrealizowała kilka telewizyjnych reportaży, jest autorką jedenastu książek reporterskich. Są to m.in. takie tytuły jak: „Bestia: największy morderca w powojennej Polsce”, „Fakt autentyczny”, „Kalejdoskop. Reportaże”, „Kalejdoskop II”, „Pod podszewką świata”, „Zakochani- reportaże”, „Przekraczające granice”, „Anegdoty o gwiazdach”. Podczas spotkań autorskich opowiada o swoich podróżach po świecie i o niezwykle ciekawych ludziach poznanych przez lata pracy dziennikarskiej. Opowieść jest połączona z pokazem slajdów. Spotkanie odbędzie się 2.10.2015 roku o godzinie 18:00. Będzie można nabyć na nim książki autorki.

Zapraszamy serdecznie do uczestnictwa w spotkaniu!


Bogactwo darów jesieni

Zapraszamy dzieci na spotkanie pod tytułem "Przyszedł wrzesień dźwiga jesień" - bogactwo darów jesieni. Spotkanie odbędzie się 24.09.2015 roku o 16:30. W programie pogadanka i prace plastyczne.

 


Kultura na widoku

Zachęcamy do korzystania ze źródeł legalnej kultury. filmy, muzykę i książki z legalnych źródeł można pobrać ze strony www.kulturanawidoku.pl


Godziny otwarcia w trakcie wakacji

Informujemy, że z powodu urlopu biblioteka w piątki będzie czynna do godziny 18:00

 


Niech żyją wakacje i lato

Zapraszamy dzieci na spotkanie pod tytułem "Niech żyją wakacje i lato". Odbędzie się ono w bibliotece 18 czerwca o godzinie 16:30. W programie pogadanka i prace plastyczne.

 


Spotkanie autorskie z Krzysztofem Petkiem

Biblioteka zaprasza na spotkanie autorskie z Krzysztofem Petkiem, które odbędzie się 5.06.2015 r. o godzinie 18:00.
Krzysztof Petek to autor powieści sensacyjno-przygodowych, reportażysta, organizator wypraw i szkół przetrwania. Urodził się w 1970 roku w Wadowicach. Prowadził harcerski Oddział Specjalny. Uczestnicząc w szkoleniach organizowanych przez oddziały antyterrorystyczne, przeszedł szkolenia survivalu, walki wręcz, psychologii sytuacji krytycznych. Dziennikarzem został w drugiej klasie liceum. Studia politologiczne ze specjalizacją dziennikarską ukończył w 1994 na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pracował w studiu radiowym, dla Telewizji Katowice przygotowywał programy dla dzieci. Współpraca z Wydawnictwem Siedmioróg przyniosła efekt w postaci serii PORACHUNKI Z PRZYGODĄ. Dla Ossolineum pisze serię CZARNY KUFER, pozostałe książki wydaje Agencja WORD-PRESS. Od roku 2001 jest członkiem Związku Literatów Polskich, współorganizatorem Międzynarodowego Festiwalu Poezji POECI BEZ GRANIC. W roku 2007 został wiceprezesem Dolnośląskiego Oddziału ZLP. Autor podróżuje zapraszany na spotkania autorskie, promując także zdrowy styl życia i aktywność społeczną. Walczy z postawami patologicznymi, organizując wykłady i wyprawy dla młodzieży. Uczestniczy w akcji Cała Polska czyta dzieciom. Prowadzi międzynarodowe szkolenia literackie i dziennikarskie, a także koncerty, akcje Noc w bibliotece czy Noc detektywów.


"Tu mnie kochają" - Rodzina jako wzór przyjaznych relacji

Zapraszamy dzieci na spotkanie pod tytułem "Tu mnie kochają" - Rodzina jako wzór przyjaznych relacji.Odbędzie się ono 25.05.2012 o godzinie 16:30. W programie pogadanka i prace plastyczne.


Noc Detektywów zapisy

 

Chodzisz do gimnazjum lub liceum? Chcesz zmienić się w detektywa i przeżyć niesamowitą przygodę chodząc nocą po mieście w poszukiwaniu ukrytego skarbu? Zapisz się na "Noc Detektywów", a my to wszystko ci zagwarantujemy.

START – 5.06.2015, godz. 18:00
ZAKOŃCZENIE – 6.06.2015, godz. 9:00

ZAPRASZAMY UCZNIÓW GIMNAZJUM i I KLASY LICEUM!

Program:
18:00 - Spotkanie autorskie z Panem Krzysztofem Petkiem – pisarzem powieści sensacyjno-podróżniczych
20:00- Spotkanie z policjantami z Wydziału Śledczego
21:00 - Posiłek
21:30 – Szkolenie łamania kodów i szyfrów
22:00-2:00 – Nocna gra uliczna zakończona odkryciem tajemnicy i odnalezieniem skarbu
2:00-3:00 - Podsumowanie imprezy
3:00-9:00 – Nocleg w bibliotece

Zapisy w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jelczu-Laskowicach, ul. Bożka 11.
Więcej informacji pod numerem tel. 71 318 16 02

Liczba miejsc ograniczona

Regulamin uczestnictwa w „Nocy detektywów”

1. Organizatorem imprezy jest Miejska Biblioteka Publiczna w Jelczu-Laskowicach
2. Impreza przeznaczona jest dla młodzieży w wieku 13-16 lat. Liczba uczestników: maksymalnie 30 osób. Decyduje kolejność zgłoszeń.
3.Termin i czas spotkania: noc z 5 na 6 czerwca 2015 r. (z piątku na sobotę), od godz. 18:00 do godz. 3:00
4. Zabawa potrwa do godziny 2-3 w nocy. W trakcie całej imprezy zapewniamy młodym detektywom opiekę dorosłych. Osoby chcące pozostać w bibliotece do godzin porannych będą mieć zapewnioną możliwość noclegu.
5. Miejsce spotkania: Miejska Biblioteka Publiczna w Jelczu-Laskowicach, ul. Bożka 11, 55-220 Jelcz-Laskowice
6. Młodzi ludzie zyskają niecodzienną okazję poznania Jelcza-Laskowic od „ciemniejszej” strony, wykazania się odwagą, umiejętnością logicznego myślenia oraz zdrowym współzawodnictwem pomiędzy drużynami.
7. Młodzież biorąca udział w imprezie powinna przynieść ze sobą:

 • latarkę
 • ubranie i obuwie pozwalające na nocne wyjście z biblioteki, dostosowane do warunków atmosferycznych
 • karimaty
 • suchy prowiant
 • śpiwory (dla osób pozostających na noc)

8. Warunkiem uczestnictwa w „Nocy detektywów” jest przyniesienie do biblioteki pisemnej zgody rodziców/opiekunów do dnia 1 czerwca 2015 roku
9. Młodzież biorąca udział w imprezie zobowiązana jest do bezwzględnego stosowania się do wytycznych opiekunów. W przypadku złamania zasad uczestnik opuszcza imprezę; bibliotekarz powiadamia telefonicznie rodziców/opiekunów, którzy odbierają swoje dziecko z biblioteki.

 


Mapa trasy na Odjazdowego Bibliotekarza


Regulamin rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz

 

Regulamin zgromadzenia publicznego i rajdu rowerowego bibliotekarzy, czytelników oraz wszystkich miłośników książki, bibliotek i rowerów "Odjazdowy Bibliotekarz"
1. Regulamin określa zasady gromadzenia i warunki rajdu oraz sposoby zachowania dla uczestników.
2. W rajdzie biorą udział tylko pojazdy napędzane siłą ludzkich mięśni.
3. Każdy uczestnik rajdu musi posiadać sprawny pojazd wyposażony zgodnie z przepisami Prawa o Ruchu Drogowym.
4. Organizatorzy zapewniają służby porządkowe i informacyjne oraz zabezpieczenia medycznego. Służby te wyróżniają się koszulkami w kolorze pomarańczowym.
5. Uczestnicy rajdu zobowiązani są do przestrzegania przepisów ruchu drogowego i ścisłego wykonywania poleceń organizatorów oraz służb porządkowych
i ratowniczych.
6. Osoby biorące udział w zgromadzeniu i rajdzie robią to na własną odpowiedzialność i zobowiązane są do zachowania się w sposób nie zagrażający innym uczestnikom.
7. Organizator, wszystkie osoby z nim współpracujące, a także osoby związane z przeprowadzeniem i organizacją przejazdu nie ponoszą odpowiedzialności względem uczestników za wypadki losowe, szkody osobowe, rzeczowe i majątkowe, które wystąpią przed, w trakcie lub po przejeździe.
8. Zabrania się noszenia oraz używania broni, niebezpiecznych przedmiotów, materiałów pirotechnicznych, posiadania i spożywania napojów alkoholowych, przyjmowania środków odurzających i substancji psychotropowych.
9. Zabrania się udziału w zgromadzeniu i rajdzie osobom będącym pod wpływem alkoholu, środków odurzających i substancji psychotropowych.
10. Zabrania się sprzedawania, reklamowania, akwizycji i przeprowadzania zbiórek pieniężnych bez zgody organizatorów.
11. Za niewłaściwe zachowanie zakłócające bezpieczeństwo przejazdu, uczestnicy mogą zostać usunięci z udziału w imprezie.
12. Organizator imprezy uprawniony jest do rejestrowania jej przebiegu przy pomocy urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk oraz do dalszego przetwarzania zapisu.
13. Uczestnicy zobowiązani są do przestrzegania niniejszego Regulaminu.
14. Z treścią regulaminu rajdu uczestnicy zapoznają się poprzez stronę internetową biblioteki www.mbpjl.pl oraz przez profil na Facebooku. Regulamin wygłoszony będzie także w miejscu zbiórki przed rozpoczęciem rajdu.


Odjazdowy bibliotekarz 2015

 

 

Już po raz trzeci nasza biblioteka włącza się w ogólnopolską kampanię "Odjazdowy Bibliotekarz". Jest to akcja, w której bibliotekarze, czytelnicy i miłośnicy książek oraz rowerów, przejeżdżając przez miasto lub okolicę, mogą przyjemnie i aktywnie spędzić wiosenne popołudnie w gronie osób o podobnych pasjach. W tym roku startujemy 17 maja o godzinie 15:00, standardowo z Placu Jana Pawła II. Następnie pojedziemy ulicą Oławską do Pierwszego Stawu, terenami leśnymi wzdłuż Drugiego i Trzeciego Stawu do ulicy Leśnej. Dalej wałami od ulicy Leśnej, aż do Kolonijnej, z której wyjedziemy na ul. Wrocławską. Trasę zakończymy na Placu Zabaw w Łęgu, gdzie na uczestników będą czekać kolejne atrakcje:

dla osób chcących poczytać książki – bookcrossing.
Bookcrossing to idea nieodpłatnego przekazywania książek poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych tzw. uwalnianie książek. Każdy może przynieść niepotrzebne książki i wymienić je na inne. Jest również możliwość przyniesienia takich książek wcześniej do biblioteki a my dostarczymy je w dniu "Odjazdowego Bibliotekarza" na miejsce.
dla sportu – siatkówka
dla podratowania utraconych kalorii – ognisko i pieczenie kiełbasek (prowiant we własnym zakresie)
dla dzieci – gry i zabawy
dla wszystkich uczestników – nauka udzielania pierwszej pomocy i ćwiczenia na fantomie
Wszystkich zainteresowanych prosimy o zapoznanie się z regulaminem akcji.
Więcej informacji w bibliotece lub pod numerem tel. 71 318 16 02.

 

Serdecznie zapraszamy!

 


"Jestem patriotą - elementarz małego Polaka"

Zapraszamy dzieci na spotkanie pod tytułem "Jestem patriotą - elementarz małego Polaka". Odbędzie się ono w bibliotece dnia 05.05.2015 roku o godzinie 16:30. W programie pogadanka i prace plastyczne.

Serdecznie zapraszamy!


Spotkanie z podróżnikiem Panem Leszkiem Szczasnym

 

Biblioteka zaprasza na spotkanie z podróżnikiem, Panem Leszkiem Szczasnym Leszek Szczasny jest raciborzaninem, z wykształcenia politologiem i filozofem, a z zamiłowania społecznikiem, fotografem i przede wszystkim niezależnym globtroterem. Na kawę zbożową i daktyle zarabia, m.in. podróżując ze swoimi slajdowiskami i wystawami po placówkach kulturalnych w całej Polsce. Ma mnóstwo energii, zmysł obserwacji i swoje zdanie. Ponieważ podróżuje naprawdę za grosze, jest żywym dowodem na to, że „chcieć to móc”. Dociera w głąb danej kultury, często podważając związane z nią stereotypy. W 2010 roku wydał książkę „Świat na wyciągnięcie ręki”, której niepodrabialna, esencjonalna narracja stara się wyznaczać nowy styl podróżniczego reportażu. Pisze kolejną pt. „Afrykański rytm”. Więcej o jego aktywnościach na: www.leszekszczasny.pl.
Pan Leszek Szczasny będzie gościł w naszej bibliotece już po raz trzeci. Tym razem przeprowadzi slajdowisko pt. „ Biało-niebieska kraina pełna zapachów i achów ”. Jest to relacja z 2-tygodniowego pobytu na Półwyspie Arabskim w 2013 roku, w Omanie, który w przeciągu trzydziestu lat z kraju zabiedzonego stał się jednym z lepiej rozwiniętych na świecie.
Spotkanie odbędzie się 16 kwietnia 2015 roku o godzinie 18:00.


Wiosna, wiosna, wiosna - jaka jesteś piękna

Zapraszamy dzieci na spotkanie pod tytułem "Wiosna, wiosna, wiosna - jaka jesteś piękna", które odbędzie się 19.03.2015 o godzinie 16:30. W programie pogadanka i prace plastyczne.


Spotkanie autorskie z Panią Zenobią Adamczyk

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Panią Zenobią Adamczyk pod tytułem "Druga szansa - nowe życie. Wykorzystaj ją dobrze". Spotkanie odbędzie się w bibliotece 12.03.2015 roku o godzinie 17:00. Pani Zenobia wygrała walkę z rakiem, napisała o tym książkę pod tytułem "Mieć biust jak C.C." i chce przekazać naszym Czytelnikom jak najwięcej informacji o raku piersi. Zapraszamy serdecznie do uczestnictwa w spotkaniu.


Nabór na bezpłatne szkolenie komputerowe - certyfikat ECDL START

Ogłaszamy nabór na bezpłatne szkolenie komputerowe, dla osób spełniających poniższe kryteria, zakończone certyfikatem ECDL. Szkolenie będzie trwało przez 5 tygodni, 2 razy w tygodniu od godziny 8:00-15:00. Zbieramy chętnych na kursy w tygodniu, odbywające się w poniedziałki i wtorki, oraz na kursy weekendowe (sobota, niedziela).

 

Należy spełniać następujące kryteria:

- wiek - 18 - 64 lata

- osoby zamieszkujące teren województwa dolnośląskiego

- osoby pracujące lub bezrobotne

- osoby posiadające maksymalnie wykształcenie średnie

- chcące podnieść swoje kwalifikacje i pozycję na rynku pracy

 

Osoby zainteresowane proszone są o zapisywanie się w bibliotece.


Co miesiąc ciekawa książka do poczytania!

Miło nam poinformować, że z okazji zbliżającego się światowego Tygodnia E-książki (1-7 marca 2015 r.) czeka na Czytelników niezwykła niespodzianka! Co miesiąc (począwszy od marca br.), na stronie głównej IBUK Libra (www.libra.ibuk.pl), zamieszczona będzie jedna z książkowych nowości Domu Wydawniczego PWN. Wśród gorących tytułów nie zabraknie beletrystyki, literatury faktu czy publikacji popularnonaukowych. Czytelnicy będą mieli możliwość zapoznania się z Książką Miesiąca przez 30 dni. Czas na jej przeczytanie będzie odmierzał specjalny zegar.

 

Pierwsza książka pojawi się na platformie IBUK LIBRA w pierwszym tygodniu marca, dlatego też zachęcamy do odbierania w bibliotece kodów PIN niezbędnych do korzystania z platformy, aby można było czytać książki e-book przez Internet.

Mamy nadzieję, że akcja sprawi przyjemność Czytelnikom, którzy w wolnym czasie i w ramach relaksu, będą mogli codziennie, przez cały ok celebrować święto e-książki.


Co to są uczucia?

Zapraszamy dzieci na spotkanie pod tytułem "Co to są uczucia?". Odbędzie się ono w bibliotece 12.02.2015 roku (czwartek) o godzinie 16:30. W programie pogadanka na temat miłości, przyjaźni, dobroci oraz wykonywanie kartek na Walentynki.

Serdecznie zapraszamy!


Ferie w bibliotece 2015

Zapraszamy dzieci do korzystania z oferty przygotowanej specjalnie na ferie zimowe. Zajęcia odbywać się będą w bibliotece w godzinach od 16:00 do 17:45 w następujących dniach:

19.01.2015 - Dzień Babci i Dziadka. Pogadanka i wykonanie laurek

21.01.2015 - "Nie trać zimą werwy, ruszaj się bez przerwy". Pogadanka o zimie i sportach zimowych. Prace plastyczne.

23.01.2015 - Główka pracuje i zagadki rozwiązuje. Rozwiązywanie krzyżówek, rebusów.

26.01.2015 - Ferie z "Królową śniegu" - zapoznanie dzieci z bajkopisarzem Ch.H. Andersenem. Czytanie bajek. Prace plastyczne do czytanych bajek.

28.01.2015 - Kici, kici miauu... - Światowy Dzień Kota - pogadanka i prace plastyczne.

30.01.2015 - Popołudnie z bajką. Zakończenie ferii poczęstunkiem.

Zapraszamy serdecznie!


Życzenia świąteczne

Informujemy, że w Wigilię biblioteka będzie nieczynna. Jednocześnie wszystkim Czytelnikom życzymy zdrowych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku 2015


Akademia Orange dla bibliotek

Miejska Biblioteka Publiczna w Jelczu - Laskowicach bierze udział w programie "Akademia Orange dla bibliotek", która finansuje koszty korzystania z Internetu. Prowadzi kurs obsługi komputera i poruszania się po Internecie skierowany do czytelników powyżej 50. roku życia, nieposiadających umiejętności korzystania z nowoczesnych źródeł informacji. Kursy prowadzone są przez pracownika biblioteki. W 2014 roku organizowany był Tydzień z Internetem oraz szkolenie "O finansach... w bibliotece", które promowały nowoczesne technologie i korzystanie z Internetu. Biblioteka prowadzi również kafejkę internetową. Na realizację tych celów Miejska Biblioteka Publiczna w Jelczu-Laskowicach otrzymała od Fundacji Orange dotację w wysokości 7 379,26 zł.


Andrzejki

Zapraszamy dzieci na Andrzejki w bibliotece, które odbędą się 28.11.2014 o godzinie 16:30. W programie pogadanka i wróżby andrzejkowe.

Zapraszamy serdecznie!


Dzień Pluszowego Misia

Zapraszamy dzieci na "Dzień Pluszowego Misia", który odbędzie się w bibliotece 17.11.2014 o godzinie 16:30. W programie czytanie bajek o misiach i różne inne atrakcje.

Zapraszamy serdecznie!


Skradzione mądrości

Zapraszamy dzieci na widowisko "Skradzione mądrości", które odbędzie się 29.10.2014 o godz. 15:00 w Świetlicy Wiejskiej przy OSP w Wójcicach.


Zwierzęta towarzyszące człowiekowi

Zapraszamy dzieci na spotkanie pod tytułem "Zwierzęta towarzyszące człowiekowi", które odbędzie się dnia 16.10.2014 o godzinie 16:30 w bibliotece. W programie pogadanka i prace plastyczne.


"CERTYFIKAT ECDL KLUCZEM DO SPOŁECZEŃSTWA INFORMACYJNEGO"

Informujemy, że w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jelczu-Laskowicach realizowany jest projekt "CERTYFIKAT ECDL KLUCZEM DO SPOŁECZEŃSTWA INFORMACYJNEGO" w ramach umowy dofinansowania nr WND-POKL.09.02-22-015/13.

Projekt realizowany jest przez J&C GROUP Karolina Chadzypanagiotis-Jurkiewicz.


Czytanie bajek

Informujemy, że wznawiamy cykl czytania bajek. Czytanie odbywa się w każdy czwartek o godzinie 17:00 i trwa pół godziny. Serdecznie zapraszamy dzieci do wysłuchania bajek i swobodnej zabawy.


Kolorowa jesień

Zapraszamy dzieci na spotkanie z cyklu "Kolorowa jesień", które odbędzie się 25.09.2014 roku o godzinie 16:30. W programie pogadanka i prace plastyczne.


Bezpłatne szkolenia komputerowe z Certyfikatem ECDL Start/Core

Zapraszamy do udziału w bezpłatnych szkoleniach komputerowych zakończonych zdobyciem Ceertyfikatu ECDL Start/Core. Więcej informacji i zapisy w bibliotece w godzinach pracy biblioteki:

poniedziałek - czwartek- 10:00-18:00

piątek - 10:00 - 19:00


Narodowy Program Czytelnictwa

Informujemy, że Miejska Biblioteka Publiczna w Jelczu-Laskowicach otrzymała od Biblioteki Narodowej kwotę 8800 zł, w tym 2933,33 zł na zakup książek dla dzieci i młodzieży w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.


Biblioteka w lipcu nieczynna

Informujemy, że od 1 do 31 lipca biblioteka będzie nieczynna. W sierpniu pracujemy w stałych godzinach.


Moja planeta, mój dom

Zapraszamy dzieci 10.06.2014 roku o godzinie 16:30 na ostatnie spotkanie przed wakacjami pod tytułem "Moja planeta, mój dom". W programie pogadanka ekologiczna oraz prace plastyczne.


Sesja fotograficzna dla dzieci

Zapraszamy dzieci do biblioteki na sesję fotograficzną inspirowaną postaciami z baśni. Sesja odbędzie się w czwartek 29.05.2014 roku o godzinie 16:00. Zachęcamy do przynoszenia ciekawych strojów do roli postaci, w którą chcecie się wcielić. Sesja zdjęciowa odbędzie się w ramach konkursu fotograficznego Fundacji Orange pod tytułem "Kultura Uskrzydla", inspirowanym twórczością Jana von Hollebena. Konkurs "Kultura Uskrzydla" to część ogólnopolskiego Tygodnia Akademii Orange, czyli podsumowania 48 projektów edukacji kulturalnej, w których przez 6 ostatnich miesięcy uczestniczyło blisko 5000 dzieci i młodzieży z 14 województw. Zapraszamy do wspólnej fantastycznej zabawy:)


Dzień Matki

Zapraszamy dzieci do uczestnictwa w spotkaniu z okazji Dnia Matki, na którym będą robić laurki dla mam, aby pokazać im, jak je kochają. Spotkanie odbędzie się
23 maja 2014 roku o godzinie 16:30.

Serdecznie zapraszamy!


Regulamin uczestnictwa w "Odjazdowym Bibliotekarzu"

Regulamin zgromadzenia publicznego i rajdu rowerowego bibliotekarzy, czytelników oraz wszystkich miłośników książki, bibliotek i rowerów "Odjazdowy Bibliotekarz"

 1. Regulamin określa zasady gromadzenia i warunki rajdu oraz sposoby zachowania dla uczestników.
  2. W rajdzie biorą udział tylko pojazdy napędzane siłą ludzkich mięśni.
  3. Każdy uczestnik rajdu musi posiadać sprawny pojazd wyposażony zgodnie z przepisami Prawa o Ruchu Drogowym.
  4. Organizatorzy zapewniają służby porządkowe i informacyjne oraz zabezpieczenia medycznego. Służby te wyróżniają się koszulkami w kolorze pomarańczowym.
  5. Uczestnicy rajdu zobowiązani są do przestrzegania przepisów ruchu drogowego i ścisłego wykonywania poleceń organizatorów oraz służb porządkowych i ratowniczych.
  6. Osoby biorące udział w zgromadzeniu i rajdzie robią to na własną odpowiedzialność i zobowiązane są do zachowania się w sposób nie zagrażający innym uczestnikom.
  7. Organizator, wszystkie osoby z nim współpracujące, a także osoby związane z przeprowadzeniem i organizacją przejazdu nie ponoszą odpowiedzialności względem uczestników za wypadki losowe, szkody osobowe, rzeczowe i majątkowe, które wystąpią przed, w trakcie lub po przejeździe.
  8. Zabrania się noszenia oraz używania broni, niebezpiecznych przedmiotów, materiałów pirotechnicznych, posiadania i spożywania napojów alkoholowych, przyjmowania środków odurzających i substancji psychotropowych.
  9. Zabrania się udziału w zgromadzeniu i rajdzie osobom będącym pod wpływem alkoholu, środków odurzających i substancji psychotropowych.
  10. Zabrania się sprzedawania, reklamowania, akwizycji i przeprowadzania zbiórek pieniężnych bez zgody organizatorów.
  11. Za niewłaściwe zachowanie zakłócające bezpieczeństwo przejazdu, uczestnicy mogą zostać usunięci z udziału w imprezie.
  12. Organizator imprezy uprawniony jest do rejestrowania jej przebiegu przy pomocy urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk oraz do dalszego przetwarzania zapisu.
  13. Uczestnicy zobowiązani są do przestrzegania niniejszego Regulaminu.
  14. Z treścią regulaminu rajdu uczestnicy zapoznają się poprzez stronę internetową biblioteki www.mbpjl.pl oraz przez profil na Facebooku. Regulamin wygłoszony będzie także w miejscu zbiórki przed rozpoczęciem rajdu.


   


   

Odjazdowy Bibliotekarz

Miejska Biblioteka Publiczna w Jelczu-Laskowicach zaprasza wszystkich mieszkańców na rajd
rowerowy po okolicy. Wycieczka rozpocznie się 11 maja 2014 roku o godzinie 15:00 na Placu Jana
Pawła II w Jelczu-Laskowicach, przebiegać będzie przez jelczańskie lasy, a zakończy się na Placu
zabaw w Łęgu. Imprezie towarzyszyć będzie akcja bookcrossingu (uwalniania książek) oraz
ognisko integracyjne (prowiant we własnym zakresie).
Odjazdowy Bibliotekarz to akcja, w której bibliotekarze, czytelnicy i miłośnicy książek oraz
rowerów, przejeżdżając przez miasto lub okolicę, mogą przyjemnie i aktywnie spędzić wiosenne
popołudnie w gronie osób o podobnych pasjach.

 

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w imprezie!


Spotkanie autorskie z panem Leszkiem Szczasnym

Zapraszamy na spotkanie autorskie z podróżnikiem, panem Leszkiem Szczasnym, które odbędzie się w bibliotece 7 maja 2014 r. o godzinie 17:00. Spotkanie nosi tytuł "MAURETANIA, CZYLI MUCHY GROŹNIEJSZE OD AL-KAIDY" i towarzyszyć mu będzie wystawa fotografii.


Tradycje wielkanocne

Zapraszamy dzieci na spotkanie związane z tradycjami wielkanocnymi. Na spotkaniu dowiecie się również wiele ciekawych informacji o roli książki w życiu dziecka w ramach światowego "Dnia Książki dla Dzieci". Na spotkanie zapraszamy w poniedziałek 14 kwietnia o godzinie 16:30.


Noc w Bibliotece już jutro

Przypominamy, że jutro o godzinie 20:00 rozpocznie się Noc w Bibliotece. Prosimy o przyprowadzanie dzieci, które się zapisały chwilkę wcześniej, aby mogły się rozpakować i abyśmy mogli zacząć punktualnie imprezę :) Impreza zakończy się 5.04.2014 r. o godzinie 8:00, opiekunowie, którzy przyjdą odebrać dzieci proszeni są o przyniesienie dowodu osobistego.


Przyszła do nas wiosna

Zapraszamy dzieci 24.03.2014 o godzinie 16:30 na spotkanie pod tytułem "Przyszła do nas wiosna". W programie pogadanka i zajęcia plastyczne.

Serdecznie zapraszamy!


Noc w Bibliotece

Noc w bibliotece to już niejako tradycja naszej placówki. W tym roku po raz trzeci w bibliotece przez całą noc na dzieci będą czekały niezapomniane atrakcje. Tegoroczna Noc w bibliotece rozpocznie się w piątek 4 kwietnia o godzinie 20:00 i skończy w sobotę z rana. Cały program imprezy pojawi się wkrótce ale już od dziś można zapisywać dzieci w wieku 6-10 lat na to wydarzenie. Liczba miejsc ograniczona.


Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona

Jeszcze nie tak dawno można było jedynie pomarzyć o tym, żeby czytelnicy w całej Polsce na co dzień mieli nieograniczony dostęp do zbiorów Biblioteki Narodowej. Dziś jest to możliwe dzięki Cyfrowej Bibliotece Narodowej Polona, ukrytej pod adresem internetowym www.polona.pl
Do cyfrowego repozytorium wpływa codziennie ponad 70 000 skanów obejmujących nawet do 2 000 obiektów, także tych wydobytych ze skarbca Narodowej Książnicy: książek, czasopism, pocztówek, fotografii, grafik, map, nut i rękopisów. Najnowsza technologia umożliwia czytelnikom wnikliwe przestudiowanie każdego dokumentu, wydrukowanie skanu w dobrej rozdzielczości, a nawet stworzenie własnej kolekcji najciekawszych obiektów. Warto podkreślić, że większość obiektów umieszczonych w Polonie znajduje się w Domenie Publicznej, co pozwala użytkownikom na ich kopiowanie, modyfikowanie i rozpowszechnianie bez ograniczeń.


Teatr Edukacji i Profilaktyki "MASKA"

Informujemy, że 26.02.2014 roku o godzinie 10:00 w bibliotece wystąpi Teatr Edukacji i Profilaktyki "MASKA" ze spektaklem pod tytułem "Tajemnica zaginionych liter". Na spektakl zaproszone są dzieci z przedszkola "MAGIC LAND".


Spotkanie autorskie z panią Elżbietą Bednarczyk

Informujemy, że 19.02.2014 roku o godzinie 12:00 odbędzie się spotkanie autorskie z panią Elżbietą Bednarczyk, autorką bajek z których każda uczy czegoś wartościowego. Na spotkanie zaproszone są dzieci z Przedszkola "Entliczek".


FERIE W BIBLIOTECE

Ferie w bibliotece od 17.02 do 28.02.2014
17.02.2014 - Podróż w krainę baśni. Czytanie bajek i baśni. Rysowanie ulubionej postaci bajkowej.
19.02.2012 – Spotkanie autorskie z Elżbietą Bednarczyk – spotkanie dla przedszkolaków z Przedszkola "ENTLICZEK"
21.02.2014 – Burza mózgów u dzieciaków. Rozwiązywanie krzyżówek, rebusów.
24.02.2014 - „Dzieci i ryby głosu nie mają” - zabawa przysłowiami
26.02.2014 – Karnawał. Robienie masek karnawałowych
28.02.2014 – Bal przebierańców dla dzieci, w trakcie zabawy ruchowe i konkursy.

Zapraszamy do spędzenia ferii w bibliotece. Wszystkie zajęcia odbywać się będą w wymienionych terminach od godziny 16:00.


Spotkanie autorskie z panem Zbigniewem Kołbą

Zapraszamy na spotkanie autorskie z panem Zbigniewem Kołbą, autorem książki "Krioterapia. To warto wiedzieć". Poruszane będą takie tematy jak:

- leczenie niską temperaturą

- leczenie bezsenności

- przyswajalność witamin i minerałów

- kiedy hormony i enzymy są produkowane przez organizm?

Spotkanie odbędzie się w bibliotece dnia 24.01.2014 roku o godzinie 17:30.

Po spotkaniu będzie można nabyć książkę "Krioterapia. To warto wiedzieć" w cenie 30 zł.

Serdecznie zapraszamy!


Moja rodzina, mój dom

Serdecznie zapraszamy dzieci na spotkanie z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka pod tytułem "Moja rodzina, mój dom", które odbędzie się 16 stycznia o godzinie 16:30. W programie robienie niespodzianek dla Babci i Dziadka.

Zapraszamy do udziału w spotkaniu!


Wesołych Świąt!

Korzystając z okazji Świąt Bożego Narodzenia,
pragniemy złożyć wszystkim naszym Czytelnikom
najserdeczniejsze i szczere życzenia:
szczęścia, wiary, nadziei i pomyślności
oraz w każdym dniu Nowego Roku
wiele uśmiechu i radości!

Życzą pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jelczu-Laskowicach


Tradycje Bożonarodzeniowe

Zapraszamy dzieci na spotkanie, na którym dowiedzą się o Bożonarodzeniowych tradycjach. Odbędzie się ono 12 grudnia o godzinie 16:30. W programie dodatkowo robienie ozdób choinkowych oraz śpiewanie kolęd.

 

Zapraszamy serdecznie!


Dzień Pluszowego Misia

Zapraszamy dzieci na spotkanie z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia, które odbędzie się 26.11.2013 o godzinie 16:30. Prosimy o zabranie swoich ulubionych pluszaków.

Serdecznie zapraszamy!


Dzień Seniora

Serdecznie zapraszamy osoby po 50-tym roku życia na Koncert życzeń z okazji Dnia Seniora. Spotkanie odbędzie się w 21 października 2013 roku o godzinie 16:00 w bibliotece.

Zapraszamy!


"Nasi milusińscy - na czym polega prawidłowa opieka nad zwierzętami

Z okazji Światowego Dnia Zwierząt biblioteka organizuje dla dzieci imprezę pod tytułem "Nasi milusińscy - na czym polega prawidłowa opieka nad zwierzętami". Spotkanie odbędzie się 8 października 2013 roku o godzinie 16:30. W programie pogadanka na temat opieki nad zwierzętami, czytanie bajek o zwierzętach oraz prace plastyczne.

Serdecznie zapraszamy!


Bezpłatny dostęp do e-booków

Informujemy, że od września 2013 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Jelczu-Laskowicach, na podstawie umowy z Wydawnictwem Naukowym PWN, w porozumieniu z innymi bibliotekami zrzeszonymi w Dolnośląskim Zasobie Bibliotecznym oferuje swoim czytelnikom darmowy dostęp do publikacji z bazy ibuk.pl.

IBUK.PL to największa w Polsce czytelnia on-line. Znajdują się w niej głównie książki naukowe (zwłaszcza podręczniki akademickie), popularnonaukowe i poradniki z różnych dziedzin wiedzy, między innymi takich jak: informatyka, nauki humanistyczne (historia, filologia polska, filologie obce, kulturoznawstwo, kultura i sztuka, religioznawstwo), nauki matematyczno-przyrodnicze (biologia, matematyka, technika, chemia, fizyka, nauki o Ziemi), nauki społeczne (pedagogika, socjologia, psychologia, komunikacja społeczna, filozofia, nauki polityczne), medycyna, prawo, nauki ekonomiczne (marketing, reklama, zarządzanie, finanse i bankowość, rachunkowość i controlling, gospodarka światowa, Unia Europejska). Dodatkowo poczytać można również literaturę piękną i literaturę dziecięcą.

Wystarczy przyjść, zapisać się do biblioteki i za pomocą bezpłatnych loginów korzystać z szerokiej oferty ibuków z komputerów domowych.

Zapraszamy do korzystania z naszej oferty!


Dotacja z Biblioteki Narodowej

Informujemy, że Miejska Biblioteka Publiczna w Jelczu-Laskowicach otrzymała z Biblioteki Narodowej dotację na zakup książek w wysokości 9600 zł.


Akademia Orange dla bibliotek

Miejska Biblioteka Publiczna w Jelczu - Laskowicach bierze udział w programie "Akademia Orange dla bibliotek", która finansuje koszty korzystania z Internetu. Prowadzimy kurs obsługi komputera i poruszania się po Internecie skierowany do czytelników powyżej 50. roku życia, nieposiadających umiejętności korzystania z nowoczesnych źródeł informacji. Kursy prowadzone są przez pracownika biblioteki. Organizowany był Tydzień z Internetem oraz szkolenie "O finansach... w bibliotece", które promują nowoczesne technologie i korzystanie z Internetu.   Biblioteka prowadzi kafejkę internetową, z której skorzystało w roku 2013-  944 osoby. Prowadzimy lekcje biblioteczne, w czasie których uczymy uczniów korzystania z zasobów biblioteki poprzez Internet. Gromadzimy zbiory biblioteczne, kontaktujemy się z czytelnikami za pomocą Internetu. Umożliwiliśmy czytelnikom zdalne składanie zamówień na materiały biblioteczne, zdalnej rezerwacji materiałów bibliotecznych do wypożyczenia oraz przedłużania terminów zwrotów materiałów bibliotecznych. Posiadamy własną stronę internetową www, za pomocą której informujemy czytelników o aktualnych wydarzeniach w bibliotece. Na realizację tych celów Miejska Biblioteka Publiczna w Jelczu-Laskowicach otrzymała od Fundacji Orange dotację w wysokości 10376 zł.


Jesień - jej zalety i wady

Zapraszamy dzieci 18 września na godzinę 16:30 na spotkanie pod tytułem "Jesień - jej zalety i wady". W programie pogadanka, czytanie wierszy o jesieni oraz prace plastyczne.


Czytanie bajek dzieciom

Od czwartku - 12 września 2013 wznawiamy cykl Czytanie bajek dzieciom. Zapraszamy dzieci w każdy czwartek o godzinie 17:00


Z książką na walizkach

Lokomotywą z książką na walizkach, podróże z Tuwimem

W dniach 5-8 czerwca w ramach X Dolnośląskich Spotkań Pisarzy z Młodymi Czytelnikami odbędą się spotkania "Z książką na walizkach". Tegoroczne hasło spotkań brzmi: "Lokomotywą z książką na walizkach, czyli podróże z Tuwimem".
Akcja pod hasłem "Z książką na walizkach" ma już swoją dziesięcioletnią tradycję. Główną jej ideą jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży przez propagowanie książki i bibliotek. Wokół idei propagowania czytelnictwa udało się skupić szereg twórców w osobach: pisarzy, ilustratorów, literaturoznawców oraz instytucji: wydawnictwa, biblioteki publiczne, szkoły, przedszkola, domy kultury w miastach i wsiach województwa dolnośląskiegoHonorowym patronatem akcję objęli:

Marszałek Województwa Dolnośląskiego: Rafał Jurkowlaniec, Burmistrz Nowej Rudy: Tomasz Kiliński, Starosta Powiatu Kłodzkiego: Maciej Awiżeń.


Organizatorzy akcji:

Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu, Dolny Śląsk Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego www.umwd.dolnyslask.pl, Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Rudzie, Literatura, Akapit Press, Miejski Ośrodek Kultury Nowa Ruda.


Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, współfinansowany przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego oraz Urząd Miasta Nowa Ruda.


Partnerzy:

Miasto Nowa Ruda, Powiat Kłodzki, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Biblioteka pod Atlantami w Wałbrzychu, Książnica Karkonoska, Hotel Wieniawa Gościniec "Syrena" Strzegom, Pensjonat "Fortuna" Świeradów-Zdrój


Patronat medialny:

Tygodnik Powiatowy Euroregio Gilacensis, Lokalny tygodnik Noworudzianin, TvK Kłodzka, TVS TVSudecka


Współorganizatorzy:

Biblioteki Publiczne Miast i Gmin:

Wrocław, Bardo, Bielawa, Bolesławiec, Bystrzyca Kłodzka, Ciepłowody, Chrząstawa Wielka (Gmina Czernica), Dobromierz, Duszniki-Zdrój, Dzierżoniów, Głogów, Grębocice, Gryfów, Janowice Wielkie, Jedlina-Zdrój, Lubań, Lubin, Ludwikowice Kłodzkie (Gmina Nowa Ruda), Lwówek Śląski, Międzylesie, Niemcza, Oleśnica, Ołdrzychowice Kłodzkie (Gmina Kłodzko), Polanica-Zdrój, Prochowice, Przeworno, Radków, Siedlęcin (Gmina Jeżów Sudecki), Snowidza (gmina Mściwojów), Stronie Śląskie, Strzegom, Strzelin, Syców, Szczytna, Świdnica, Świebodzice, Świeradów-Zdrój, Środa Śląska, Twardogóra, Walim, Wałbrzych, Wojcieszów, Ząbkowice Śląskie, Złotoryja, Żarów, Nowa Ruda.


W ramach akcji "Z książką na walizkach" biblioteki odwiedzą następujący pisarze:

Anna Czerwińska-Rydel
Agnieszka Frączek
Kalina Jerzykowska
Beata Ostrowicka
Joanna Papuzińska
Ida Pierelotkin
Kazimierz Szymeczko
Agnieszka Tyszka
Paweł Wakuła
Joanna Zagner-Kołat


W ramach akcji w Jelczu-Laskowicach odbędzie się spotkanie z Joanną Zagner-Kołat. Odbędzie się ono 7 czerwca 2013 roku w godzinach 11-12:30 w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 przy ulicy Hirszfelda.


Odjazdowy Bibliotekarz 2013

Zapraszamy czytelników oraz wszystkich sympatyków słowa pisanego i rowerów na Rajd rowerowy po naszej okolicy:)

Rajd odbędzie się 2 czerwca 2013 (niedziela) o godzinie 15:00. Zbiórka na Placu Jana Pawła II.

W programie:

- Bookcrossing (masz niepotrzebne książki? Przynieś i wymień na inne) odbędzie się w Ośrodku wypoczynkowym nad stawem

Przejazd do parku przy ul. Ogrodowej

- Koncert gongów - relaksacja dźwiękiem (prosimy o zabranie koca lub karimaty)

- Ognisko (kiełbasa we własnym zakresie)


Rajd odbywa się w ramach 4 edycji Ogólnopolskiej Akcji Odjazdowy Bibliotekarz
Ma na celu integrację społeczeństwa.


Dzień Matki

Zapraszamy dzieci 23 maja 2013 roku o godzinie 16:30 na spotkanie z okazji Dnia Matki. W programie pogadanka i czytanie wierszy okolicznościowych i wykonanie laurek dla mam.


"O finansach... w bibliotece" - II edycja

Uprzejmie informujemy, że nasza biblioteka bierze udział w II edycji projektu "O finansach... w bibliotece".
Jest to kurs komputerowy, skierowany do osób po 50-tym roku życia, na którym poruszane będą tematy związane z ekonomią.
Na kursie realizowane będą następujące tematy:
- Przelewy przez Internet
- Zarządzanie budżetem domowym
- Wybór banku
- Zakupy przez Internet
- Zakładanie lokat
- Wyliczanie rat
- Ubezpieczenie mieszkania
- Oszczędzanie
- Przeliczanie walut


Realizatorem projektu jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, a jego założenia są zgodne z celami Programu Rozwoju Bibliotek. Projekt jest realizowany we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

 


Zapraszamy serdecznie do udziału w projekcie!


Noc w Bibliotece 2013

Zapraszamy dzieci na 26 kwietnia na godzinę 20:00 na Noc w Bibliotece. Czekają na was wielkie atrakcje, między innymi spotkanie autorskie z Edytą Zarębską, gry, zabawy, malowanie twarzy, czytanie bajek, oraz spanie w bibliotece :)

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zapisywania się w bibliotece.


Światowy Dzień Książki - "Puchatkowe spotkania"

Zapraszamy dzieci na Światowy Dzień Książki pod tytułem "Puchatkowe spotkania", który odbędzie się 11 kwietnia 2013 roku o godzinie 16:30. W programie czytanie fragmentów książek oraz prace plastyczne.


Pierwszy Dzień Wiosny

Zapraszamy dzieci 21 marca o godzinie 16:30 na spotkanie z okazji Pierwszego Dnia Wiosny. Razem przywitamy wiosnę, dowiemy się o tradycjach wielkanocnych oraz wykonamy prace plastyczne.


Tydzień z Internetem

Zapraszamy seniorów na 19 marca 2013 na godzinę 16:00 na Koncert życzeń z okazji Tygodnia z Internetem. Będzie to okazja do wspólnej zabawy.


Link do przyszłości

Zastanawiasz się jaki zawód wybrać? Kim będziesz w przyszłości? Przyjdź na spotkanie z młodym profesjonalistą, którym będzie Marcin Jurków, specjalista ds. zasobów ludzkich w firmie e-learningowej, i  dowiedz się jak osiągnąć sukces w młodym wieku.
Zapraszamy młodzież w wieku 15-19 lat. Spotkanie odbędzie się w bibliotece 11 lutego 2013 o godzinie 17:00.


Ferie 2013

Zbliżają się ferie zimowe. Biblioteka przygotowała dla dzieci wiele atrakcji. Spotkania odbywać się będą od godziny 16:30 w następujących terminach:

28.01 - My się zimy nie boimy.
Rozmowa o sportach zimowych, czytanie opowiadania. Wykonanie prac plastycznych o zimie, sportach zimowych.

30.01 - Baśnie z różnych stron świata. Głośne czytanie i opowiadanie o podróżach po świecie. Rysowanie krajobrazów.

01.02- Umysł trenuję i od myślenia się nie wymiguję. Wyliczanki i rymowanki, krzyżówki, zgadywanki.

04.02 - Karnawał - z czym się nam kojarzy? Robienie masek na bal przebierańców.

06.02 - Miłość jak słońce. Czytanie wierszy związanych z kochaniem kogoś lub czegoś. Wykonywanie kart walentynkowych.

08.02 - Bal przebierańców w bibliotece

 


Zapraszamy do wspólnej zabawy:)


Dzień Babci i Dziadka

Zapraszamy dzieci dnia 17 stycznia 2013 roku o godzinie 16:30 na wspólne świętowanie Dnia Babci i Dnia Dziadka. W programie czytanie wierszy okolicznościowych oraz robienie laurek dla Babci i Dziadka.

Zapraszamy!

 

ZAŁĄCZNIKI:

 

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Sierpień 2022 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny